Wolfenstein 3D

Wolfenstein shooter oyun dünyasında önemli bir yere sahiptir. Kabul, daha önce de shooter oyunlar vardı ama Wolfenstein diğerlerinin arasından sıyrılarak grafik, sesler ve oynanabilirlik açısından büyük bir adım attı; yaşattığı heyecan ise cabası. Ardından gelen Doom 1-2 ve Quake 1-2 nin adeta ateşleyicisidir bu oyun.

Adında her ne kadar 3D geçse de iki boyutlu düzlemsel bir oynanışa sahiptir, bu iki boyut lafı umarım kafanızda Mario veya Duke Nukem tarzı platform şeklinde olduğu izlenimini uyandırmaz. Yani Doom ve ardından çıkan oyunlardaki merdivenleri çık, in, aşağı atla gibi durumlar Wolfenstein’de görülmez. Ama bu demek değil ki oyun vasat, aksine pek çok insan bu oyunu 3D shooterlardan daha fazla sevmiş ve oynamıştır.

Oyuna elimizdeki küçük bir tabanca ile başlıyoruz. Kahverengi giysili adamlar en çok rastlayacağınız, en basit rakipler. Fakat mavi giyimli düşmanlarınız oldukça seriler, çabucak öldürmezseniz başınıza büyük dertler açarlar, ama öldürdüğünüz anda daha güzel bir silaha kavuşacaksınız. Oyunda 3 çeşit silah ve mermi bitince kullanacağınız bıçağınız var. Bunlara 1-4 tuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Kontroller klavye, mouse veya joystick olarak ayarlanabilir. Yön tuşları ile karakteri yönetir, space ile kapıları açar, shift e basılı tutup koşar, ctrl (bazı versiyonlarda ise alt) tuşuyla ateş edersiniz. Gri renkli kapıları açabilmek içinse bölüm içerisinde anahtarı bulmuş olmanız gerekli.

Shooter tarzı oyunları seviyorsanız Wolfenstein’i mutlaka deneyin ve nazi öldürmenin keyfini yaşayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.