Barbie

Barbie isminden dolayı pek çok erkek bu oyunu oynamaya yanaşmaz. Pek çoğunuz bu oyuna ön yargıyla yaklaşacak eminim. Hani bir laf vardır ya : “Delikanlı adam bebekle oynamaz” bunun günümüzdeki bilgisayar oyunlarına uyarlanan sürümü ise doğal olarak : “Delikanlı adam Cindy, Barbie oyununu oynamaz” oluyor. Aslında göreceli bir yorum olmakla beraber ben buna katılmıyorum. Zaten delikanlı olmak ne demektir ki tam olarak değil mi? Bence bu oyuna böyle bir ön yargıyla yaklaşmak sizi güzel bir oyundan mahrum bırakmakla beraber, kızların dünyasındaki pencereyi birazcık aralamanın hiçbir zararı olmaz.

Oyunumuzu Barbie isimli dosyadan Windows XP de bile rahatlıkla çalıştırabiliyoruz. Bu açıdan sorun yaşama ihtimaliniz sıfır. Oyunun ana menüsüne geçelim. Buradaki en önemli ayar, level ayarı.’Super Model’,’Junior Model’ ve ‘Free Play’ arasında seçim yapmamız gerekiyor. ‘Super Model’ ve ‘Junior Model’ normal ilerleyen oyunun aslında hard ve easy zorluk ayarı şeklinde algılanabilir.’Free Play’ ise farklı. Bu mod biraz acayip ve sıkıcı, oynamanızı tavsiye etmem. Yine ana menüden ‘Game Speed’ (Slow’da bırakın), ses ve müzikleri açma seçenekleri bulunuyor. Müzik açma seçeneği çalışmıyor boşuna denemeyin.

Oyuna başladığımızda ilk bölümde Barbie bir araba kullanıyor. Kontroller için ok tuşları yeterli. Yolda topladığımız yıldızlar puan olarak hanemize yazılıyor, kırmızı kalp bize bir hak veriyor. Tabii her çarptığınız arabada bir canınız gideceği için çok dikkatli olmanız ve sürekli fren halinde ilerlemeniz mecburi. Ayrıca bölüm içinde bölüm olayı mevcut ki yolda bulduğunuz çantayı da alırsanız farklı bir durumla karşılaşacaksınız. İşte bu durum biz erkeklerin oyun içinde en çok zorlanacakları durum olacak. Çünkü kapakta gördüğümüz Barbie’nin aynısını yapmalıyız. Giysiyi eşleştirmek kolay. Fakat iş makyaj, küpe, allık, göz farı vs. ye geldiğinde çuvallıyoruz. Bunlarında birebir aynısını eşleştirmemizi bekliyorlar. Ne kadar doğru eşleştirirsek o kadar çok puan alırız.

Bölümün sonunda sizden bir pratik yapmanız istenecek. Ctrl, Alt ve Shift tuşlarına hangi sırayla bastığınızı sakın unutmayın çünkü aynı bölümü bir kere daha (bu sefer sola doğru) oynayacak ve bu bölümde bitince pratic room’da yaptığınız sırayla sahnede sergilemeniz gerekecek. Oyun genel olarak bunlardan ibaret. Bu şekilde birkaç bölüm geçmeniz gerekecek. Oyunun ustası olursanız tamamını bitirmeniz 15 dakikadan ibaret. Ama oyunu bilmiyorsanız zorlanacaksınız, daha ilk bölümde hemen ölmeniz kuvvetle muhtemel.

Barbie edinesi, oynanası ve arşivlenesi bir oyun. En azından farklı bir deneyim yaşatıyor insana. Özellikle etrafınızda bilgisayar oyunlarını iyi kötü oynayabilen bir kız varsa bu oyuna tapacaktır. Gözlemlediğim kadarıyla bu oyunu kızlar erkeklere nazaran iki kat fazla seviyorlar. Kız kardeş, sevgili, dayıkızı, görümce, elti kim varsa oynatın. Böylece bazıları bilgisayara öcü gözüyle bakmamayı öğrenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.