Street Fighter 2

Ben atari salonlarına gitmezdim. Çünkü bir Commodore 64′ üm vardı ve o bana yeterdi. Ama giden arkadaşlarım vardı. Onlar sürekli bu oyundan bahsederlerdi. Ken şöyle yaptı Ryu şöyle yapıyor diye. Üstelik her dövüşçünün de özel bir hareketi varmış. Ben de dinlerdim. Street Fighter’ı ilk olarak arkadaşımın Amiga 500 bilgisayarında gördüm ve oynamaya çalıştım ama yapamadım. Çünkü oyunu oynayabilmek için gerçekten biraz zaman harcamanız gerekiyordu. Tuş kombinasyonları oldukça karışık gelmişti bana. Ezberlemek ve mümkün olduğunca çabuk davranmak gerekiyordu.

Street Fighter II adından da anlaşılacağı gibi bir sokak dövüşü. İstediğimiz bir dövüşçüyü seçip oyuna başlıyoruz. Amacımız önümüze çıkan dövüşçüleri yenip mutlu sona ulaşmak. İlk başlarda oynarken bayağı bir yenileceksiniz ama asla yılmayın. Ken, Ryu, Dalshim, Chun-Li, Honda, Guile, Blanka seçebileceğimiz dövüşçülerden bazıları. Bu oyunun da zamanında televizyonda, telefonla bağlanan zatlara oynatıldığını hatırlıyorum. Oynayan çocuk her defasında “Ama ben bastım, hareketi yapmadı” dese de, usta sunucu ablamız her zaman “Demek ki yi basamamışsın, bundan sonra daha sıkı bas.” diyerek olayı geçiştirmiştir. Sanki basmanın şiddetine göre hareket yapıyor adam. Sıkı bas hızlı vursun misali.

Oyunun grafikleri için söylenecek söz yok. Mükemmel ötesi(Demek ki varmış). Sesler de bir o kadar güzel ve etkileyici. Oyunun geçtiği ortamlar ve konusu ne kadar az ve basit olursa anlıyoruz ki yapımcı firmalar oyunun grafiklerine ve seslerine o kadar çok önem veriyorlar. Tuşlara gelince, siz kendiniz bulsanız daha iyi olur. Çünkü ben hala ezberleyemedim ve sizi de şaşırtmak istemem.

Bu oyunun bir çok versiyonları çıktı. Hatta saçmalık derecesinde olanlarını gördüm. Adamlar havada falan uçuyorlardı. Bana göre serinin en iyisi Street Fighter II. Belki ilk oynadığım Street Fighter bu olduğu içindir. Eğer sizde dövüş oyunlarını seviyorsanız bu oyunu oynamanızda fayda var. Gerçi seviyorsanız zaten oynamışsınızdır ve bir dövüş oyunu arşivi yapıyorsanız mutlaka arşivinizde olmalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.