Shuttle

Shuttle’ı yapılış itibariyle bir oyun olarak değil de; teknoloji ötesi uzay araçları hakkında bize detaylı bir bilgi sağlamak için yapılmış bir program olarak değerlendirebiliriz. . Oyunda göze ilk çarpan, menü görüntülerinin çok güzel ve detaylı olarak çizilmiş olması. Menüler arası geçiş için mouseumuzu kullanabiliyoruz. Yine istediğimiz bölüme de yukarıda bulunan İnternet Explorer menü çubuğuna benzer bir menü çubuğuyla ulaşabiliyoruz.

Oyundaki amacımız gerekli eğitimleri aldıktan sonra iyi bir astronot olarak uzaya gitmek. Oyun bize uzay mekiği hakkında inanılmaz bilgiler veriyor. Üstelik bu bilgiler resimli olarak ekranda görülüyor. Bu yönüyle oyundan çok sanki bir ansiklopediyi andırıyor. İlk eğitim uçuşumuzda uzay mekiğimizi güvenli bir şekilde piste indirmeye çalışıyoruz. Bunu başarırsak gittikçe zorlaşan eğitimler bizi bekliyor. Oyun; mekiğimizin bir Boeing 747 yolcu uçağının üzerine monte edilmiş haldeyken havada başlıyor. Daha sonra mekiğimiz yavaşça uçaktan ayrılıyor ve kontrolü biz devralıyoruz.

İlk eğitim uçuşumuz olmasına rağmen mekiği yere sağ sağlim indirmenin çok zor olduğunu söylemeliyim. Beni bayağı bir uğraştırdı. Eee astronot olmak kolay değil tabi. Ama astronot olmadan önce iyi de bir pilot olmanız gerektiği burada karşımıza çıkıyor.

Oyun grafik olarak çok iyi hazırlanmış. Dış kamera grafikleri çok iyi değil. Bence bir dos oyunu için daha iyi olabilirdi. Buna karşın mekiğin iç görüntüleri ise son derece mükemmel. Çok detaylı ve güzel tasarlanmış. Özellikle kontrol panelinin her köşesini tek tek yakın plandan görebiliyoruz. Düğmeleri açıp kapatabiliyoruz.

Shuttle’ın tuş kombinasyonlarını oyunla birlikte gelen yardım dosyasından öğrenebilirsiniz. Zira burada anlatamayacağım kadar çok sayıda tuş kombinasyonu var. Oyunun sesleri maalesef vasatın altında. Zaten doğru dürüst pek bir ses olduğunu da söyleyemem. Eğer uzay simulasyonlarına ya da genel anlamda uzay bilimine meraklıysanız hoşunuza gidecek tarzda bir oyun. İyi oynamalar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.