Assault Trooper

Amerikan sinemasının çokça kullandığı konulardandır savaş. Özellikle de tek başına birini ortaya bırakırlar ve biz de onun kahramanlıklarını izleriz. Aslında bu Türk sineması için de aynıdır. Bildiğiniz üzere zamanında bizimde tekil kahramanlarımız vardı.(bkz. Kara Murat, Battalgazi vb.) Peki siz de bu kahramanlardan biri olmak istermisiniz? Cevabınız evetse yazıya diğer paragraftan devam edebilirsiniz. Eğer cevabınız hayır ise bu yazıdan çıkıp kendinize daha kolay oyunlar arayın. Mesela mario ideal…

Neyse evet cevabını veren cesur insanlar görmek güzel. Efendim oyunumuzda tek başına çeşitli görevlere gönderilen ve her görevde bir ordu askerle savaşan bir adamı yönetiyoruz. Bu görevler bazen bir yeri patlatma bazen de birilerini kurtarma şeklinde olabiliyor. Görevimiz ne olursa olsun her asker gibi görevimize olan bağlılığımızı gösteriyor ve görevin üstesinden gelmek için sonuna kadar çaba sarfediyoruz.

Oyuna ilk girdiğimizde kendimize bir kimlik yaratmamız gerekiyor. Böylece daha sonraki girişlerde kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. Daha sonra karşımıza dünyanın çeşitli bölgelerinde bizi bekleyen birbirinden zorlu görevler çıkıyor. Birini seçtiğimizde alt görevleri görüyoruz ve bunlar kolaydan zora doğru gidiyor. İlk görevleri bitirdikçe yeni görevler aktif oluyorlar. Görevlerden birini seçince karşımıza silah seçim ekranı geliyor. Burada girdiğimiz görevde kullanacağımız silahları seçiyoruz. Tabi taşıyabildiğimiz ağırlık bizi sınırlıyor. Uzi, shotgun, flamer vb. birçok etkili silahlar arasındasından dilediklerimizi seçerek göreve başlıyoruz.

Oyunu hafif yukarıdan gösteren bir kamerayla oynuyoruz. Yön tuşları hareket etmemize, CTRL tuşu ateş etmemize, 1-9 tuşları da silah seçmeye yarıyor. Daha birçok tuş kombinasyonu var ancak bunlara oyunda da ulaşabilirsiniz. Yönettiğimiz adamın kontrolleri bana biraz araba kullanma hissi verdi ama genel olarak kolay kontroller. Bazen dönüşlerde virajı alamayarak kayabiliyoruz(!) ama.

Oyunun grafikleri kendi adamımızı ve düşman askerlerini saymazsak oldukça güzel. Çevre çizimleri ve diğer nesneler oldukça başarılı. İnsanlara ise yeterli özen gösterilmemiş. Robot gibi yürüyen köşeli insanlar görmek pek hoş gelmiyor göze. Sesler ise oldukça başarılı. Gerek silahların çıkardığı sesler gerekse düşmanlardan gelen çığlıklar oldukça gerçekçi.

Oyunun en güzel yanı ise DOSBox gerektirmemesi. Oldukça yeni bir oyun ve Windows XP altında hiç bir sorun yaşamadan oynayabiliyoruz.

Sonuç olarak bizi oldukça heyecanlandıracak ve zorlayacak güzel bir action oyunu. İndirmeden geçmeyin. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.