Satranç

Bilgisayarlarında oyunlarla çok sık haşır neşir olmayan kişiler bile zaman zaman ufak yapılı oyunlara yönelip stres atmak isterler. Bunun nedenleri iş ortamında stres atmak, can sıkıntısını gidermek ve pekala beyin egzersizi yapmak olabilir.

Satranç oyunumuz basit yapısıyla temel anlamda satranç oynamak isteyen kişilerin ilgisini çekebilir. Aslen yabancı kökenli ve ücretsiz bir yapım olan Chenard isimli yıllanmış oyunu bir Türk programcı dil yapısıyla oynayıp Türkçe yapmış. Oyunun satrancın kurallarını öğretmek gibi bir amacı olmasa da amatör oyuncular için kolaylık sağlayan yanları mevcut. Menülerden taş biçimi ve masa boyutunu büyütmek, masayı çevirmek gibi özellikleri değiştirmenin yanı sıra iki oyuncu içinde hamle sürelerini ayarlayabilir, sıkıştığımız durumlarda F1 ile hamle önerisi alabiliriz. Süre ne kadar uzun olursa alacağımız hamle önerisi o kadar mantıklı olacaktır. Kolay bir rakip isteyen oyuncular hamle süresini 1 saniyeye kadar indirebilirler.

Türkçe yapılı basit bir satranç oyununu bilgisayarında zaman zaman oynamak isteyen oyuncular bu küçük yapımı harddisklerinin bir kenarlarında tutmalılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.