Civilization

Civilization, bilgisayarımda oynadığım ilk gerçek strateji oyunu diyebilirim.Lisedeki sıra arkadaşımın tavsiyesi ile bilgisayarcıdan iki diskete çektirdiğim oyun; benim için dönüm noktasıdır.

Oyunumuz sıra tabanlı bir strateji.Yani günümüzdeki Age Of Empires ve Generals tarzı RTS lerden bir miktar farklı.Turn-based yani sıra tabanlı strateji oyunları temelde satranç mantığına dayanır.Hareket sırası sizde ise elinizdeki adamları istediğiniz şekilde oynatır veya saldırı gerçekleştirebilirsiniz, isterseniz o ünite sırasını geçirip hiç oynamaz.Tüm hareketlerinizi yapınca sıra rakibe geçmiştir ve o hamlelerini gerçekleştirir.Yapacağı saldırılarda iş ünitelerinizin defans yeteneğine düşer.Tabii burada anlatıldığı gibi monoton değil, Civilization çok daha akıcı ve sürükleyici, zamanında çığır açmış bir oyun.

Oyuna bir sürü dosya içerisinden CIV.EXE yi açarak başlıyorsunuz(Bu arada oyun XP dahil tüm sistemlerde sorunsuz çalışıyor). Karşınıza ilk olarak ekran seçeneği çıkıyor.Burada VGA yada MCGA aynı sonucu veren en iyi seçenekler. Ardından ses kartı seçiminde Adlib/Sound Blaster büyük ihtimalle ses kartınızı çalıştırmaz.Siz en iyisi Pc speaker’ı kullanan IBM speaker’ı seçin.Kontroller için de Mouse + keyboard tavsiye ederim.

Ana menüde Start a new world veya EARTH ile oyuna başlayabilirsiniz.Load a save game kayıtlı oyunlarınızı açar, customize new world ile oyunun açılacağı dünya için birkaç değişiklik ayarlayabilirsiniz.Irkınızı, rakip sayınızı ve isminizi girdikten sonra nihayet oyun ekranındasınız. Karşınıza yalnız kalmış bir settlers çıkacak.Klavyenin sağındaki sayı tuşları ile çapraz dahil 8 farklı yöne ilerletebilirsiniz.Oyunu açtığınız zorluk derecesine göre (kolay bir oyun açtıysanız) size şehri kuracağınız yer hakkında tavsiyeler verilecek.Uygun bir yere gelip ‘b’ tuşuna basınca şehir kurulacak.Şimdi şehir ekranında change butonu ile üretiminize karar verebilirsiniz.Aşağıda domestic advisor ve military advisor size tüyolar verecek, eğer acemiyseniz onları dikkate almalısınız.Ortadaki yeşile bürünmüş haritayı veren kısımda şehirdeki insanların hangi toprak üzerinde çalışacaklarını seçebilirsiniz, tabii acemiyseniz ilk etapta kurcalamayın.Sol üstte resources yani şehrinizin kaynakları gözükür.En üstteki ota benzeyen şekil besin üretimidir.Aradaki ufak boşluğun sağında kalan kısımlar stoklanır.Bir altındaki imge üretim gücünüzü temsil eder.Onunda altındaki ticaret hacminizi(İlk etapta işe yaramaz ileride faydalanacaksınız), en alttaki de oyunun can damarlarından icat olayına şehrin katkısını verir.İlk etapta üretim gücünüzün yüksek olmasında fayda var.

Change butonu ile militia üretip şehrin içinde bırakırsanız düşman saldırılarına karşı koyabilirsiniz.Sahipsiz şehri savaşmadan alıyorlar ona göre.Yeni settlers ile yeni şehirler kurabilir ve akıllı icatları seçip işinize yarayacak şeyleri bir an önce elde edebilirsiniz.

Oyunda temel amaç, mümkün olduğunca çok şehir kurup buralardan çıkaracağınız askerlerle tüm dünyayı ele geçirmektir.İcat-şehir-ordu dengesini mükemmel kurmanız sizin açınızdan iyi olur.

Daha oyunda keşfetmeniz gereken çok şey var.Ben burada başlangıç için temel bilgiler verdim.Oynadıkça keşfetmek en güzeli.Bu yüzden Dos oyunlarıyla ilgilenen herkese bu oyunu mutlaka edinmelerini tavsiye ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.