Realms

Daha etrafınızdaki hiç kimse Yüzüklerin Efendisini seyretmemişken, Tolkien’i, Elf’leri Orc’ları duymamışken biz Amiga kuşağı, bu ırkları Realms sayesinde duymuştuk… Realms 6 farklı ırkın arasında geçen savaşları konu alan bir Real Time Strategy (RTS) oyunu. Amiga’da nadir olan oyunlardan biridir, ayrıca günümüzde strateji oyunlarını kökünden değiştirmiş olan Çift Haritalı sistemin 15 yıl önceki örneklerindendir.

Oyunun açılış demosunda arkadaşlarını gemiyle yollayan bir Elf’in ağlayışı, ve tanrısına yalvarıp ondan kuvvet alışını izliyoruz. İlk açılan haritada sadece Elf ve Orclar var, fakat ilerledikçe başka ırkların bulunduğu haritalarla da karşılaşıyoruz. Irkınızı seçip “OK” dedikten sonra haritanın bir alanını büyütme tuşuna basarak oyuna başlayın.

Oyun RTS olduğu için zamanınız da akmaya başlayacak. Şehirlerinizi tıkladığınız zaman burada yapabileceklerinizi göreceksiniz. “Buy Grain” ile tahıl satın alıyorsunuz. Tahıl epey önemli, biterse açlık başlıyor ve şehir savunması kırılıyor. “TimberWalls” ve “Stone Walls” ile şehrinize ağaç veya taş sur çekebiliyorsunuz. (Ben bunların pek yararını görmedim.) “Increase Land” tarla alanı açıp nüfus artışınızıhızlandırmaya yarıyor. “Citizen Levy” ile vergi topluyorsunuz, ama her vergi topladığınızda halkın morali biraz bozuluyor. Sürekli çok vergi aldığınızda ise isyan çıkıyor.

“Train Cavalry” ve “Recruit Army” ile atlı veya piyade birlik oluşturuyorsunuz. Şehrinizim nüfusuna göre belli sayıda birlik oluşturabilirsiniz. Şehirden çıkacak toplam birlik sayısı da sınırlı, bir süre sonra 65000 nüfuslu ama hiç içinden asker çıkmayacak şehirleriniz de olabiliyor. Ben iyice nüfus artmadan askere almamanızı tavsiye ederim, çünkü yüksek nüfuslu şehirlerden daha kaliteli ordular oluşturabiliyorsunuz. Bu seçenekleri seçtiğinizde seçtiğiniz ırkın askerine zırhını, miğferini, silahlarını siz giydiriyorsunuz. Sürekli süvari oluşturmanız ve tam zırh vermeniz daha iyi olacaktır.

Şimdi ordularımızı hareket ettirmeye gelelim. Şehirlerin dibindeki her bayrak bir ordu, bunları düşman şehirlerine tıklayarak yola çıkarıyorsunuz. Ordularınız binerli kafileler halinde gidiyor ve düşmanı kuşatıyor. En az 2 tümenli iki ordu karşılaşınca da oyun “Prepare to do Battle” diyor ve sizi savaş haritasına alıyor. Savaş haritasında iki ordu karşılıklı diziliyor, ve askerleriniz komutlarınızla hareket ediyorlar. Ayrıca ordunuzun alacağı savaş pozisyonunu değiştirebilir, düşmanı oklayabilirsiniz. Yandan saldırı yememeye gayret edin. İki taraftan birinin kaçması ya da yok olmasıyla savaş bitiyor.

Düşmanı yenip şehri tekrar kuşattıktan bir süre sonra şehir teslim olduğu haberi geliyor. (Yandaki küre ışıldadığında haber geldi demektir.) Şehri tümden katledebilir, sırf parasını alabilir ya da olduğu gibi teslim alabilirsiniz. Genelde herkesi öldürün ki isyan etmesinler. Ayrıca şehrin hakim ırkını değiştirmek için herkesi öldürmeniz şart.

Biraz da ırklara değinelim. Orclar Tolkien’in aksine oyundaki en güçlü ırk, sadece yüzyüze savaşta değil okçulukta da en iyiler, savaşçı yetişmede de en iyiler. Ama genelde haritalarda çok az nüfusla başlıyorlar. Elfler iyi ok kullanıyorlar, savaş güçleri orta. Barbarlar da orclar kadar iyi savaşçı yetiştiriyorlar, Elfler kadar iyi ok atıyorlar. Amazonlar ise hem okçulukta, hem savaşçı yetişmede epey kötüler, bunu çok şehirleri olması ile telafi ediyorlar. Nordicler de beklediğimden kötü bir ırk, ok ve savaşçılıkları düşük. Favori ırkım Dwarflar ise okçulukta sıfırlar, oka para vermek tam bir israf. Ama nüfus artışları çok hızlı ve baltalı savaşçıları korku salıyor.

Oyunun sonunda eğer kazanırsanız prensesinizle birlikte krallığınızı izliyorsunuz. Fakat başkentiniz düşerse, bileğinizin altına yanan mum koyarak intihar ediyorsunuz. (İlginç.)

Yazık ki oyunun bazı kusurları var: Gemileriniz siz yönlendirmezseniz bazen okyanusta kayboluyor. Zaman zaman şehirler çok zor teslim oluyor, bazen de sapasağlam surlu, yüksek moralli şehriniz bir saniyede teslim oluyor. Can sıkıcı da olsa oyuna alıştıktan sonra halledilemeyecek şeyler değiller.

Realms, çok nadir RTS’lere sahip Amiga dünyasında bir nimet gibi. Harita sayısı biraz sınırlı, ama tüm ırklarla tüm haritaları bitirmeye çalışmak epey zaman alacaktır. Hele müzikleri enfes, sırf müzikleri için bile oyunu indirmelisiniz. Strateji oyunu seviyorsanız, Tolkien’in dünyasına ilgi duysanız da duymasanız da Realms tam size göre.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.