Para ve Güç

Genellikle Türk oyun piyasası için henüz oluşmadı denilse(desem) de aslında biraz araştırma yapıldığında geçmiş yıllarda çok güzel oyunlar yapıldığını ve eskiden bu sektörün bir şeyler üretmek için çırpındığını görebiliyoruz. Anlatacağım oyun da bu çırpınışlarla ortaya çıkmış güzel bir yapıt.

Aslında herkesin yakından tanıdığı bir aile oyununun bilgisayar için yapılmış versiyonuyla karşı karşıyayız. Tabii ki Monopoly’den bahsediyorum. Eminim herkes bir kere de olsa oyunun kağıt paralarını eline alıp derin hesaplara dalmıştır.

Oyun oldukça basit bir arayüze sahip. Oyunu ilk çalıştırdığımızda oyuncu sayısını ve oyuncu isimlerini seçiyoruz. Tek oyuncu seçersek bilgisayara karşı oynuyoruz. Oyuna başlayınca tüm oyun boyunca karşımızda olacak oyun tahtasını görebiliyoruz. Ortada ise oyun içinde yapabileceğimiz seçimlerde kullanacağımız butonlar var. Bu butonları kullanarak ipotek, zar atma, otel yapma, borç alma, takas teklif etme ve oyundan çıkış işlemlerini yapabiliyoruz. Üzerlerindeki resimler size yardım edeceğinden bunlardan tek tek bahsetmeye gerek yok sanırım.

Oyunu zar atarak oynuyoruz ve geldiğimiz yerleri satın alıp almayacağımız soruluyor. Seçimleri iyi yaparak ve güzel bir stratejiyle kar yapmanız gerekiyor. Ayrıca kumarhaneye ve at yarışı yerlerine gelerek şansımıza göre büyük miktarda para kazanabiliyoruz.

Ortadaki menüden kayıt ve devam etme gibi seçenekleri kullanabiliyoruz. Sıkıldığınızda oyunu kaydederek daha sonra devam etme şansımız var. En alttaki seçeneği kullanarak da oyundan çıkabiliyoruz. Söylemekte yarar var ki oyunu ancak DOSBox ile oynayabiliyorsunuz. Windows altında çalışmıyor ama DOSBox ile de hiç bir sorun çıkarmıyor.

Bilgisayarınızda bu oyunun bir çok versiyonunu oynamış olabilirsiniz, ama inanın Türkçe olanını oynamanın tadı başka. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.