Oils Well

Hep söyleriz ya; pek çok C64 oyunu kendinden sonra çıkan pek çok oyun için ilham kaynağı olmuşlardır. Bu oyunlar aynı zamanda da kendi türlerinin ilk örnekleridir. İşte Oils Well de böyle bir oyun. Yapılış itibariyle ilk dönem C64 oyunlarından olsa da konusu itibariyle gayet sürükleyici ve rekabete açık bir yapıya sahiptir.

Oils Well bir labirent üzerinde geçiyor. Bu labirentin en üst kısmında ortada bekleyen ve bizim kontrol ettiğimz uzayan bir yılan var. Bunun dışında da labirentte toplamamız gereken taşlar var. Amacımız bu taşların tamamını toplayıp bir sonraki bölüme geçmek. Ama bu o kadar da kolay değil. Labirentin içinde hareket eden ve yakalanmamamız gereken çeşitli “böcek” benzeri objeler var. Daha doğrusu yakalanmaktan ziyade bu objelerin bize dokunmaması gerekiyor. Yoksa bir hakkımız gidiyor. Oyunumuz bu yönüyle az da olsa Wolfield’e benziyor.

Oyunumuzu yön tuşlarını ve ateş tuşunu kullanarak oynuyoruz. Yön tuşlarıyla yönümüzü belirliyor ateş tuşuyla da kendimizi bir anda labirentin en üstündeki yerimize geri çekiyoruz. Yoksa hareket halindeki objelerden kurtulmanın başka bir yolu yok. Oyunu oynayabilmeniz için Commodore 64 emülatörü olan “CCS64” adlı yazılımı “Gerekli Programlar” kısmından indirebilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar.

2 yorum

    • Oyunu oynamak için ihtiyacınız olan emulatör CCS64. Emulatörün nasıl kullanıldığıyla ve tuş ayarlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgileri de makaleler bölümündeki ilgili emulatörün kullanımını anlatan yazımızda bulabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.