Moonwalker

Michael Jackson’ın kariyerinin zirvesinde olduğu ve yaptığı şarkılarla milyonları kendisine hayran bıraktığı dönemlerde film yapımcıları bu popülariteden yararlanarak başrolünü yine Michael Jackson’ın oynadığı fantastik bir film çekmişlerdi. İşte bu filmin oyunu var karşınızda. Az sayıda filmi bulunan Michael Jackson, bu filmle özellikle küçük izleyicilerin oldukça ilgisini çekmişti. Çünkü filmde bolca animasyonlu sahneler kullanılmaktaydı.

Genelde filmler veya reklam için yapılan oyunlar fazla kaliteli olmasalar da Lucas’ın Indiana Jones serisi gibi bazı istisnalar da mevcut. Bu oyunu da bu istisnaların arasına koymak hata sayılmaz. Şayet oynaması oldukça eğlenceli ve bir o kadar da sürükleyici bir oyun.

Konu olarak filmle aynı olsa da genelde bölümlerde bizden istenen labirent şeklindeki şehir sokaklarında dolaşarak istenen nesneleri sırayla toplamak. Tabi bunu yaparken bizi engellemeye çalışan gazeteci, hayran vb. düşmanlarımızdan da uzak durmalıyız. Ekranın altında sadece düşmanları ve toplamamız gereken nesneleri gösteren bir harita var, ancak sokakları göremiyoruz. Sarı nesneler düşmanları, yeşiller ise toplayacağımız nesneleri gösteriyor. Yeşil nesne yanıp sönüyorsa bu almamız gereken sıradaki nesnenin o olduğunu gösterir.

Oyun girişinde kendimiz ayarlıyoruz. Bunun için yön tuşlarını seçebiliriz. Çapraz hareket tuşlarını ise Numpad den seçebiliyoruz. Ancak 2 yön tuşuna birlikte basmamız aynı görevi üstleniyor. Fire olarak seçtiğimiz tuşu da hızlı koşmak için kullanıyoruz. Ancak fazla kullanırsanız Michael abimiz yoruluyor ve yavaşlıyor.

Bunun dışında oyun DOSBox ile çalışıyor ve oyuna girerken “MW e” yazarak girmeniz gerekiyor. Böylece renk kalitesini seçerek oyuna girebiliyoruz.

Oyunda bizi idare edebilecek düzeyde sesler ve müzikler mevcut. Özellikle introda güzel bir müzik eşliğinde Michael abimizin ayak hareketlerini görmek, uzun zaman sonra olmasından dolayıdır sanırım, bizi mutlu ediyor.

Uzun zaman önce bir arkadaşımın Amigasında oynama fırsatı bulduğum bu oyunu Eski DOS’t lar arasında tekrar görmek oldukça güzel. Özellikle Michael Jackson hayranları için kaçırılmamaıs gereken arşivlik bir oyun. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.