Hugo

“Tolga Abi, bastım ama geçmiyo…” Bu lafı hepimiz mutlaka en az bir defa duymuşuzdur. Televizyonda bilgisayar oyunları furyasının başını tabii ki Hugo çekmiştir. İlk olması bakımında her zaman akılda kalmış ve bilgisayar oynayan oynamayan herkes tarafından bilinmiştir. Daha sonraları Elimination, Dinozorus, Grand Prix, Super Mario, Rally Cars ve Street Fighter çıksa da televizyonda oynanan bu oyunlar hiç bir zaman Hugo’nun yakaladığı izleyici kitlesine ve popülerliğe ulaşamamışlardır.

Aslında bu oyun nasıl tanıtılır bilmiyorum. Buna gerek var mı? Onu da bilmiyorum. Ama eski günleri hatırlamak açısından bir şeyler yazayım dedim. Bu yazıda Hugo’nun o meşhur tren ve dağ bölümlü oyunu anlatacağım.

Oyunu çalıştırdığımız zaman gördüğünüz şeyler sakın sizi şaşırtmasın. Çünkü oyun Hollandaca yapılmış. Ama dikkatli bakarsak yine anlayabiliyoruz. Karşımıza çıkan seçenekte Televizyon versiyonunu mu yoksa normal oyun versiyonunu mu oynamak istediğimizi bize soruyor. Amaç oyunu oynayıp hoşça vakit geçirmek ve o eski günleri anmak olduğu için hangisini seçtiğimizin fazla bir önemi yok. Seçip hemen oyuna başlıyoruz. Ama her iki seçenekte de ilginizi çekecektir ki oyun başlarken Hugo konuşmuyor. Sadece gülümsüyor. Olsun önemli değil.

İlk bölüm hepimizin bildiği gibi trenli bölüm. Karşıdan gelen trenleri 4 ve 6 tuşlarına basarak atlatmaya çalışıyoruz. Bu arada yolda karşımıza çıkan puanları da topluyoruz. Bu bölüm bittikten sonra ikinci bölüm olan dağ bölümü başlıyor. İlk bölüme göre ikinci bölümü oynadıktan sonra, televizyonda bu oyunu oynayıp da dağdan aşağı uçan arkadaşlara hak vermemek elde değil. Çünkü ikinci bölüm gerçekten zor yapılmış. Sol taraftaki üzerinde altın torbalarının olduğu çıkıntılara atlamak gerçekten de o kadar kolay değilmiş. Neyse bu bölümü de bitirdikten sonra işte o meşhur skor tablosu çıkıyor karşımıza. Ve son olarak da Hugo’nun karısını ve çocuklarını kurtarmaya çalıştığımız bölüm var. Üç seçenekten bir tanesini seçip ya aşağı düşüyoruz ya da Hugo’nun karısını ve çocuklarını kurtarıyoruz.

İşte böyle… Bir dönem, programın başlamasını iple çektiğimiz Hugo’yu yıllar sonra artık siz de evinizde oynayabilirsiniz. Üstelik bir defa değil, bıkana kadar… Bende ünlü bir Türk büyüğünün lafıyla yazımı bitirmek istiyorum. “Hugo parmaklarınızın ucunda…”

Not: Artık oyunu herkesin daha kolay oynayabilmesi için, yaptığımız ufak ayarlamalarla oyunu ek bir program kullanmadan, sadece indirdiğiniz dosyayı bilgisayarınıza kurarak oynayabileceğiniz bir hale getirdik. Bu arada virüs programınız dosyayı indirmemeniz için gereksiz bir uyarıda bulunabilir. Bunu gözardı edebilirsiniz, dosya tamamen temizdir.

5 yorum

 1. merhabalar.
  öncelikle sitenin bir harika.eski oyunları bende çok seviyorum.
  hatırlayamadığım bir oyun ismi var.bu konuda yardım isteyecektim.
  oyun dos arcade oyunu, level level ilerliyen bir oyundu,bazı aşamalarında zekaya yönelik engelleri geçmenizi istiyordu. bulunduğunuz platformu ve üstündeki nesnelerden de yardım alarak kapıları açarak ilerliyordunuz.
  bu oyunu bulmama yardımcı olabilirmisiniz.çok teşekkürler

 2. Merhabalar;

  35 yaşıma girdim Çocukluğumda Hügo oyununu oynayabilmek için rahmetli babamla hep kavga ederdik ;-)))))

  Neyse ki sayenizde bu oyunu oynayabiliyorum 🙂
  Yalnız hiç ses yok???

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.