Bridge Builder

Türkiye gibi bir geçis ülkesinde yasadigimizdan köprüler bizim için çok önemlidir gibi saçma bir cümleyle baslamak istemezdim ama bu yaziya bir türlü baslamam gerekiyor. Yarim saatir aklima malesef birsey gelmedi. Ama ne güzel ki bu vesileyle de yaziya basladik.

Evet adindan da anlasildigi gibi oyun bir köprü kurma oyunu. Her bölümde bize verilen degisik boyut ve sekillerdeki nehirler üzerine köprü kurmamiz gerekiyor. Ne var bunda koy tahtayi geç dediginizi duyar gibiyim. Ama malesef o kadar kolay birsey degil. Köprüyü kurduktan sonra gelen trenin saglam bir sekilde karsiya geçmesi gerekiyor. Yoksa bölümü geçemiyoruz. Köprüyü kurarken bunu en az maliyetle basarmamiz gerekiyor. Zaten kullanabildigimiz malzeme de sinirli.

Ilk bölümlerde fazla zorlanmayabilirsiniz ama bölümleri geçtikçe karsimiza gelen devasa nehirler ve üzerlerinde kurulu örnek köprüler sizi zorlayacaktir. Sakin burda zaten köprü var ben napicam demeyin. Olan köprüler ya asiri maliyetli köprülerdir ya da tren geçerken veya geçmeden yikilacak köprülerdir. Eger oyun basladiktan sonra köprü hala ayaktaysa bu köprüden, köprünün saglamligini kaybettirmeden malzeme çalmaniz gerekiyor.

Oyun mouse ile oynaniyor. Sol tus köprü için yeni blok koymaya, sag tus ise koyulan bloklari kaldirmaya yariyor. Köprüyü kurduktan sonra run train tusuna basarak treni çagirabilirsiniz. Biliyorsunuz bölümü geçmek için bu gerekli. Isterseniz tren geçerken asagidaki “Analyze Stress” tusuna basarak köprünün nerelerine asiri baski oldugunu görebilir ve buna göre köprünüzü saglamlas tirabilirsiniz.

Bridge Builder tür olarak gerçekten ilginç bir oyun. Mühendislik konusunda kendinize güveniyorsaniz bu oyunu siddetle tavsiye ederim. Iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.