Ghost Busters

Ghost Busters, bilgisayar tarihinde insan sesinin simule edildiği ilk oyun. Zaten 1984 yılı için ne kadar kaliteli bir oyun olduğunu gördüğünüzde inanamayacaksınız. Ve Activision imzasını görünce anlayacaksınız ki adam olacak firma daha küçüklüğünden belli oluyormuş 🙂

Oyuna, Hayalet Avcılarının bankasına başvurarak başlıyorsunuz. İsminizi yazdıktan sonra, size hesabınızın olup olmadığını soruluyor, daha önce oyunu bitirip para kazandıysanız bu şifreyi giriyorsunuz. N’ye basarak devam ediyorsunuz, ve şehrin hayalet avcılığı işi sizin oluyor.

Banka size işiniz için 10000 dolar tahsis ediyor. Bu parayla hem araba, hem de gerekli ekipmanı alacağınız için dikkatli harcayın. Önce arabalara bir göz gezdirin, Bir wolkswagen, mavi bir Station Wagon, ve filmde gördüğünüz 1963 Hearse mevcut. Bir de paranızın almaya yetmediği Porsche var. Ben Station Wagon ya da Hearse’ü tavsiye ederim.

Şimdi, seçtiğimiz arabayı ekipmanla donatacağız. Buradaki pek çok ekipman aslında çok gerekli şeyler değil. Ama mutlaka yoldaki hayaletleri çekmek için “Ghost Vacuum” ve tuzaklamak için de alabildiğiniz kadar “Traps” bulundurun. E’ye bastığınızda oyun başlıyor.

Oyunun müziği, filmin meşhur müziğinin çok başarılı bir çalışması, tekrar tekrar dinleyeceksiniz. (Tekrar hatırlatayım yapım yılı 1984.) Şehir haritasında köşede GHQ, yani merkez binamız bulunuyor. 2 adamımız ölürse ya da tuzaklarımızın hepsi dolarsa, buraya döneceğiz. Şehrin 4 köşesinden sürekli hayaletler ZUUL’a doluşuyor, eğer üzerlerinden geçerseniz, daha sonra yolda karşınıza çıkmak üzere donuyorlar. Zuul’a ne kadar az hayalet girerse o kadar iyi, çünkü o zaman şehrin PK’sı daha hızlı artıyor. Haritada bir de Anahtarcı ve kilit dolaşıyor. Film senaryosundan bildiğiniz gibi, bu ikisi birleşirse boyut kapısı açılacak.Haritada kırmızı yanıp sönen ev gördüğünüzde, oraya gidin ve evin üzerine doğru işaretleyerek yola çıkın. Yolda eğer hayalet dondurmuşsanız, o hayaletleri toplayın.

Eve geldiğinizde, işin zevkli ve önemli kısmı başlıyor, tepede gezinen hayaleti yakalamak. Önce elinizdeki hayalet tuzağını dilediğiniz bir yere yerleştirin. Sonra adamlardan birini sola, diğerini sağa yerleştirin. Lazerleri açın, ve bu lazerlerle ittirerek hayaleti tuzağın üzerine getirmeye çalışın. Dikkat! Lazerleri kesiştirmeyin. O zaman 2 adamınız da yere serilir ve GHQ’ya dönmek zorunda kalırsınız. Uygun gördüğünüz anda ateşe basın, tuzak açılacak, ve hayaleti yakalayıp çekeceksiniz. Ama yakalayamazsanız hayalet bir adamınızı yere serecek (He smiled me!)

Oyun bu şekilde sürüyor, ama giderek hızlanıyor. Bir süre sonra ister istemez kaçırdığınız hayaletler Zuul’a doluşuyor, ve Marsmallow Man’e dönüşüp binaları eziyorlar. Bu da size para kaybettiriyor.

Yeterince başarılıysanız, bir süre sonra Zuul yanıp sönmeye başlıyor. Buraya girdiğinizde, 3 adamınızdan 2’sini Marsmallow Man’in bacakları arasından binaya sokmalısınız. Ben bu bölümü ancak emülatörlerde oynadım, bu denli zor bir oyunun sonunu böye zor bir geçişe bağladıklarını eskiden görseydim kimbilir nasıl sinirlenirdim. Başardığınızda ışınlarla Marsmallow Man’i yok ediyorsunuz, ve oyun bitiyor.

Eminim oyunu çıktığı dönemde oynamış olanlar “Ghost Busters” ve “He smiled me!” sözlerini, şeytani kahkahayı bir daha dinlemek için bile oyunu indireceklerdir. Daha önce eline geçmemiş c64 hayranları ise zaten adını çoktan duymuş oldukları bu başyapıtı indirme fırsatını kaçırmasın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.