Final Fight

Bilgisayar ve Atari oyunları tarihinin belki de en çok ses getiren oyunlarından birisidir Final Fight. Atari salonlarının müdavimleri kendi aralarında oyunu “hagar oyunu” olarak da çağırırlar. Ben de ilk olarak arkadaşımın Amiga 500 bilgisayarında oynamıştım. 1991-1992 yıllarıydı. Çok abartılı sesleri olmasına karşın konusu ve güzel grafikleriyle adından yıllarca söz ettirdi. Oyunun şanssız olduğu tek tarafı ise Street Fighter ile aynı zamanlarda piyasaya çıkmasıydı. Her ne kadar Street Fighter’ın gölgesinde kaldıysa da Street Fighter’a göre değişik bir tarzı olması oyunun farklı bir kitlesi olmasına neden oldu. Hatta Street Fighter ve Final Fight’çılar gibi gruplar türemeye başlamıştı zamanında.

Oyun aslında Double Dragon tarzında yapılmış (beat ‘em up), sürekli ilerlediğimiz ve yolda karşımıza çıkan düşmanlarımızı bir güzel dövdüğümüz bir oyun. Oyun bir dövüş oyunu olması itibariyle abartılı öğeler içeriyor. Yani abartılı ses efektleri, abartılı şekilde havada uçmalar ve abartılı şekilde dövüş teknikleri. Bu sayede oyun daha cazip hale getirilmiş ve bu, oyundan hiçbir şey eksiltmemiş.

Oyunun konusuna gelince: Oyunumuz Metro City adındaki bir şehirde geçiyor. Oyunun kötü karakteri Mad Gear yine oyunumuzun kahramanlarından biri olan Michael Hagar’ın kızı Jessica’yı kaçırıyor ve serbest bırakmak için çeşitli şartlar öne sürüyor. Michael Hagar normal bir iş adamı olarak işinin başında. Tabi eski bir güreş şampiyonu olduğunu da unutmayalım. Bunun üzerine kızını kurtarmak ve Mad Gear’a cezasını ödetmek için düşüyor yollara. Oyun gerçekten çok güzel ortamlarda geçiyor. Bazen hareket halindeki bir metronun içinde dövüşürken bazen de bir parkta dövüşüyoruz.. Ayrıca bölüm aralarındaki puan toplama amaçlı araba parçalama da gayet güzel yapılmış. Güzelim arabayı saniyeler içinde paramparça yapıyoruz.

Final Fight’ta seçebildiğimiz üç adet karakter var. Hepsi de birbirinden farklı dövüş tekniklerine sahipler. Michael Hagar, Cody ve Guy. Guy ayrıca Hagar’ın kaçırılan kızının erkek arkadaşı (ya da kocası ya da başka bir şey…). Oyunda ortam yer yer çok kalabalık olabiliyor. Mesela bazen aynı karede yedi sekiz adam aynı anda üzerinize doğru gelebiliyor. Ama çeşitli hareketlerle bir anda bütün bu düşmanlarımızı yere serebiliyoruz. Oyunda ilerlerken karşımıza çok çeşitli karakterler geliyor. Bu karakterler oyunun yapımcı firması olan CAPCOM’un yapmış olduğu ve çoğu oyunda da karşımıza çıkan karakterler. Hatta firma Michael Hagar karakterini bile daha pek çok oyunda kullanmıştı. Sanırım CAPCOM tutan ve belirli bir hayran kitlesi yaratan karakterleri birden fazla oyunda kullanarak kullanıcı kitlesini genişletmeye çalışmış.

Oyunun sesleri yukarıda da bahsettiğim gibi biraz abartılı ama müzikler gerçekten çok yerinde ve güzel hazırlanmış. Oyunu oynayabilmeniz için “Gerekli Programlar” kısmından Amiga Emulatörü WinUAE’yi indirip kurmanız gerekiyor. Kurulum ve program ile ilgili açıklamaları da sitemizin “Açıklamalar” kısmında bulabilirsiniz. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.