Falcon Patrol

En güzel Commodore oyunlarının pek çoğu aynı zamanda en basit yapılı C64 oyunlarıdır. Bunda onları çocukluğumuzda oynamış olmamızın da payı olabilir, ama nice 2-3 CD’lik oyunun bize basit oyunlar kadar keyif veremediği de bir gerçek. Falcol Patrol de çok basit yapısına rağmen büyük zevkle oynanan oyunlardan.

Oyunda bir uçağımız var. Arada gökten düşman uçakları geliyor ve tek yöne doğru uçmaya başlıyorlar, siz de peşlerine takılıp ateş ederek düşürüyorsunuz, vurulan düşman uçakları yanarak şehre çakılıyor. Düşmanın konumunu radarınızdaki noktalardan, kendi konumunuzu ise radardaki çizgiden görebilirsiniz.

En dikkat etmeniz gereken şey düşmanın önüne çıkmamak, çünkü o zaman kaçan siz kovalayan onlar oluyor ve vurulmanız kaçınılmaz. Buna dikkat ederseniz işiniz kolay, düşman uçaklarından daha hızlı uçtuğunuz için yakalama sorununuz yok.

Düşman uçakları şehri de bombalıyorlar. Ama işin kötüsü sizin yakıt ve cephane istasyonlarınızı vuruyorlar ve onları kaybetmenin telafisi yok, 7 istasyon yok edilirse siz de kaçınılmaz olarak düşersiniz. Yakıt almak için inmek başta biraz zor gelebilir ama alışırsınız, yazık ki yakıt alırken de vurulma ihtimaliniz var.

Düşman uçakları önce ikişerli, sonra üçerli, sonra dörderli konvoylar halinde geliyorlar. Sonra? Sonra pek çok commodore oyununda olduğu gibi başa dönüyor. Zaten Falcon Patrol oyunların ilk piyasaya çıktığı 1983’ten kalma bir oyun.

Çok daha iyi grafikleri olan C64 oyunları olmasına rağmen Falcon Patrol epey gerilimli bir oyun, düşmanın bombardımanı, kendi uçağınızın moturunun alev alıp düşüşü… Vakit geçirmek için oyun arıyorsanız Falcon Patrol en iyi seçeneklerden biri.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.