Derya Kılıç Okey v2.1

Kahvehanelerimizin vazgeçilmezi, sürekli dördüncü aradığımız ve arkadaşlarla bir araya gelince severek oynadığımız masa başı meşgalesi okey. Genlerimize işlenmiş bu oyunu bilgisayarda oynamamak asla olmaz. Bunu düşünen saygıdeğer bir Türk genci olan Derya Kılıç sonunda okey oyununu bilgisayarlarımıza taşıdı hem de ücretsiz sunarak!

Kuralları hemen herkesin bildiğini varsayıyorum. Bilmeyip öğrenmeye hevesli arkadaşlar oyunun yardım dosyasına mutlaka baksınlar. Derya Kılıç herkesin anlayabileceği basitlikte sıkılmadan ve sıkmadan oyunu anlatmış. Bilmeyenler kolaylıkla öğrenebilir. Yapı oldukça basit. Pencerenin sol kısmına kurcalayabileceğimiz her şey sıralanmış. Sırasıyla yeni bir oyun açmak, oyunun skoruna bakmak, genel oyun ayarlarını yapmak gibi işlerimizi basitçe görüyoruz. İstersek klavyeden d tuşuna basarak veya bu menüden seçeneği tıklayarak taşları dizdirebiliyoruz. Çifte gitme seçeneği ise çifte giden arkadaşların işini kolaylaştırmış. Çifte gittiğiniz zaman normal bitemiyorsunuz. Oyunun serisine sonradan eklendiğini gözlediğim özellik ise ‘gizle’. İşyerlerinde oynayanlar gizle dedikleri zaman oyun sistem saatinin yanına büzüşüyor ve ortada suç delili bırakmıyor.

Kurallardan bahsetmek çok uzun süreceğinden biraz oyundaki ayarları açayım dedim. Ayarlar sayesinde toplam kaçtan düşüleceği seçilebiliyor. Standart seçim ise 20. Üst kısımda oyuncu isimlerini değiştiriyoruz. Bunu oyun başladıktan sonra bile yapabiliriz. Kırmızı ve siyah taşla bitince iki kat skor düşülüp düşülemeyeceği ve gösterge yapılıp yapılamayacağı da seçenekler arasında. Oyunun bu versiyonunda başka geliştirecek bir yan kalmadığından görselliğe önem verilmiş. Çok değişik temalar seçerek oyunu renklendirmek elimizde. Acemi – Deneyimli – Uzman seviyeleri güzel ayarlanmış. Acemi zorlukta rakipler bitmekten aciz iken Uzman olduğumuzda mümkün olan en kısa sürede biterek bize sinir krizi geçirtiyorlar.

Biteceğimiz taşı çektiğimiz taşların üzerine sürükleyerek bitiyoruz. Gösterge yaparken gösterge taşımızı ortadaki açık taşa götürüyoruz. Rakiplerimizin attığı taşları kurcalamak yasak ama kendi attığımız taşlara dilediğimiz zaman bakabiliriz. Bunun istisnası çifte gitmeyi seçtiğimizde atılmış bütün taşları kurcalamak mümkün. Bilinmesi gerekenlerin hepsi bu kadar. Keyifli oyunlar. Çifte giderken oyundan olmamanız dileğiyle.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.