4D Prince of Persia

Açık konuşmak gerekirse şu anda incelemesini okuduğunuz oyun birkaç dakika öncesine kadar incelemesiz olarak sayfaya eklenilmesi düşünülen bir oyundu. Ama oyunun resimlerini almak için oyunu çalıştırdığımda birkaç kelime bir şeyler yazma gereği duydum.

Oyunumuz neredeyse bilmeyenin, oynamayanın olmadığı Prince of Persia serisinin bir oyunu ya da öle olduğu düşünülüyor. Bazı yerlerde ve oyunun açılışında Bruderbund tarafından yapıldığı yazsa da başka kişiler tarafından remake olarak yapıldığı düşüncesi de ortalarda dolaşmakta. Oyunun isminde 4d bulunsa da önceki Prince of Persia dan pek bir farkı yok. Gerek oynanış, gerekse grafik açısından. Ama oyundaki ortamlardan, tuzaklardan, atlamalardan, zıplamalardan anlayabildiğimiz üzere oyun, ilk oyunu yalayıp yutmuş, daha bir usta oyunculara göre yapılmış diyebiliriz. İlk oyunun aksine kılıç bulmak bahanesiyle basit atlayışlar ve koşular yapmıyoruz bu oyunda. Kılıcımız üzerimizde ve tehlike oyunun ilk ekranından itibaren başlıyor.

Bu arada yazının yazılış amacını belirtmeyi unuttum sanırım. Oyunun resimlerini almak üzere oyuna girdim ancak oyunun tuşlarını bir türlü bulmayı başaramadım. Sadece zamanımızı bize gösteren space tuşu çalışır durumdaydı. Ancak daha sonra USB joystick imin bilgisayara takılı olduğunu fark ettim. Joystick i elime alıp tuşlarını bastığımda gerçekten çok şaşırdım. Kontroller joystickteydi. DOSBox ın ve joystick im katkıları böyle bir yazının yazılması gerekliliğini hissettirdi bana. Oyunu joystickle oynamak gerçekten bambaşka bir zevk. Zorlu bölümler joystickin kıvraklığıyla daha kolay ve eğlenceli bir hal almış diyebilirim. Eğer joystickiniz varsa denemenizi tavsiye ederim.

Yukarıdakiler dışında oyunda anlatılacak pek de farklılık yok aslında. Yine 1 saatimiz var ve yine prenses tutsak. Ama bu sefer daha zorlu bir oyun sizleri beklemekte. Denemediyseniz biran önce deneyin. Özellikle bir joystickle. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.