Ugh

Biz ilk uçan insanları Hazerfan Ahmet Çelebi ya da Wright kardeşler olarak bilirdik hep. Ama öyle değilmiş. Zira şimdi anlatacağım oyun taş devri zamanlarında geçiyor ve yönettiğimiz kahramanımız kendi yaptığı “acayip” aletle uçuyor. Uçmakla kalmıyor üstüne üstlük insanları gidecekleri yerlere kadar da bırakabiliyor. Buna bir nevi uçan taksi de diyebiliriz.

Dediğim gibi oyunda kendi yapmış olduğu uçan bir aletle insanları gidecekleri yerlere götüren bir eski çağ adamını yönetiyoruz. (Buna mağara adamı da diyebiliriz. Hatta biraz daha ileri gidip uçmasından ötürü “Kaptan Mağara Adamı” bile diyebiliriz.) Oyun grafiksel açıdan çok iyi yapılmış. Bunun yanında konu, oynanabilirlik ve mantık olarak da çok başarılı. Her bölümde 4-5 kişiyi gidecekleri yerlere götürüyoruz. Bunu yaparken de çeşitli engelleri aşmak zorundayız. Bu engeller su, çeşitli kayalar ve uyuyan dinozorlar olabiliyor. (Allahtan uyuyorlar, bir de uyanık olsalardı) Kayalara çarpmamaya ve uyuyan dinozorun nefesine takılmamaya gayret ediyoruz. Çünkü dinozor bir nefesiyle bizi duvara yapıştırabilir. Bu durumda sert inişlerden ve sağa sola hızlı çarpmalardan kaçınmanızı söylememe gerek yok herhalde.

Oyun ekranına gelince… Oyunu oynadığımız ekranda 3-4 tane kapı var. (Bölümlere göre bu kapı sayıları da değişebiliyor.) Bu kapıların yanlarında da uçan makinemizi indirebileceğimiz bir yer var. Ayrıca her kapının bir de numarası var. Örneğin 2 numaralı kapıdan çıkan vatandaşın hemen üzerinde bir konuşma balonu çıkıyor ve bu balonda kaç numaralı kapıya gitmek istediği görünüyor. Daha sonra siz inip o vatandaşı alıp gitmek istediği kapıya götürüyorsunuz.. Yolcuların alete binerken ya da inerken hareket etmemeye özen gösteriyorsunuz. Çünkü yolcu araçtan aşağı düşebiliyor ve böylece bir hakkınız gidiyor. Aracınızın her bölüm için belli bir uçma süresi var. O süre dolunca yine bir hak kaybediyorsunuz. Anladığınız gibi ne kadar az havada kalırsanız o kadar çok kişiyi taşıyabilirsiniz. Oyun yön tuşları ile oynanıyor yani oynaması çok kolay. Ama ilk defa böyle bir aracı kullanacağınız için kontrollere biraz alışmanız gerek. Bunu da 3-4 oynamada yapabilirsiniz.

Oyun aynı anda iki kişi tarafından da oynanabiliyor. Yani 1. oyuncu bir aracı, 2. oyuncu da diğer aracı aynı ekranda ve aynı zamanda kullanabiliyor. Her yeni bölüme başlamadan önce oyun size bir şifre veriyor. Bu şifreyi bir yere not edip bir daha oynayacağınız zaman bu şifreyi girip kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Bu da oyun için artı bir puan. Böylelikle hep oyuna baştan başlayıp aynı bölümleri tekrar geçmek zorunda kalmıyorsunuz.

SONUÇ: Sonuç olarak gerçekten iyi ve akıllıca yapılmış bir oyun. Grafiksel açıdan da çok iyi. Oyun sesler ve müzikler için speaker yerine ses kartınızı kullanıyor. Sıkılmadan oynayacağınıza emin olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.