Tayfun Tuna Röportajı

Sayfamızda da Soğuk Hayat ve Zero-Point gibi oyunlarını bulabileceğiniz Tayfun Tuna’yla sizler için oyun yapımı ve Türk oyunları hakkında konuştuk.

Oyuncuu.Net : Bize kendinden biraz bahseder misin?
Tayfun Tuna
: 20 yaşında, 3. sınıf ekonomi öğrencisi bir gencim. Bilgisayarla aram küçüklüğümden beri iyi olmuştur, yazılım ve bilgisayar oyunlarına bir ilgim var yani. Çok da yetenekli olduğumu söyleyenler var, övünmek gibi olmasın hani 🙂

Oyuncuu.Net : Kaç yıldan beri oyun yapıyorsun ve bu işe nasıl başladın?
Tayfun Tuna
: “İlk adımlar” sayılan o saçmasapan küçük oyunlarımı da sayarsak, yaklaşık 7 yıldır bilgisayar oyunu yapma üzerine hevesliyim ve her seferinde daha iyisini yapmaya çalışıyorum. Bu işe tam olarak nasıl başladığımı hatırlamıyorum ama küçük yaştan bu kadar ilgili olmanın büyük etkisi var.

Oyuncuu.Net : Bir oyun yapmak ortalama ne kadar zamanını alıyor?
Tayfun Tuna
: Oyununa göre değişiyor. Sitenizde incelenen “Soğuk Hayat” oyunumu sadece bir haftada yapmıştım mesela, çok iyi hatırlıyorum. Hatta o hafta boyunca internet bağlantısından mahrum kalmıştım ve sadece eldeki imkanlarla yapmıştım o oyunu. Bunun dışında, sağlam bir oyun yapmak benim için birkaç ay alabiliyor.

Oyuncuu.Net : Oyunlarını hazırlarken kullandığın programları bize söyler misin?
Tayfun Tuna
: Oyunlarımı Macromedia Flash ile yapıyorum, ancak elbette görsel öğelerin güzel olması Paint Shop ve 3D Studio Max’den de faydalanıyorum.

Oyuncuu.Net : Ülkemizdeki yerli oyun piyasası hakkında neler düşünüyorsun? Sence yeni çıkan Türk yapımı oyunlar, kullanıcıları tatmin edecek kalitede mi?
Tayfun Tuna
: Geçenlerde Kabus 22’yi satın alıp oynadım, oyun piyasasına bomba gibi düşecek bir yapım değildi elbette ama başarılıydı, “Olmuş!” dedirtti en azından. Ondan önce çıkan Pusu oyunu da fena değildi ama o aktivasyon sistemi yok muydu… Neyse bilen bilir, uzatmayayım 🙂 Kısaca, güzel şeyler çıkacağına inanıyorum, dünyayı biraz geriden takip etsek de.

Oyuncuu.Net : Ne tarz bilgisayar oyunlarından hoşlanırsın? Şu anda severek oynadığın oyunlardan bir kaç tanesini söyler misin?
Tayfun Tuna : Şu sıralar PlayStation 2 ile boğuşmayı seviyorum aslında 🙂 ama bilgisayar oyunu olarak sordun, ben genelde aksiyon oyunlarını seviyorum ama aslında ayrım yapmam, hoşuma giden her şeyi denerim. Son zamanlarda oynadığım oyunlarından Total Overdose’u öneririm. Scarface de çok iyiydi.

Oyuncuu.Net : Kısa filmlerin olduğunu da biliyoruz. Bu filmleri yaparken ne tür teknikler kullanıyorsun? Konu seçiminde esinlendiğin olaylar neler? Oyun yapımı ve film yapımı arasındaki ortak ve ortak olmayan noktaları anlatır mısın?
Tayfun Tuna
: Efendim bu film olayı da benim her şeye el atmak merakımdan kaynaklanıyor 🙂 Yine 7-8 sene öncesine denk gelir kamerayla bir şeyler çekmeye başladığım dönem. Aslında kendi web sayfamda yayınlamadığım bir çok kısa
film var, ama çoğu aşırı derecede amatör tabii. Oyun yapımıyla arasında pek bağlantı kurabildiğimi söyleyemem, sadece kendime ait bir dünya yaratıp onun içinde olabildiğince ilginç olaylar kurgulamayı seviyorum. “Hayata Kayış Atmak” filmim tamamen böyle bir deneysel çalışmadır mesela, ki o filmin yarısı sanal görüntü zaten, benim için de zevkli oluyor sanal mekanlar tasarlamak.

Oyuncuu.Net: Web sitenden biraz bahseder misin?
Tayfun Tuna
: Web sitemin adresi www.tayfuntuna.com ve şu ana kadar yaptığım güzel şeyleri orada yayınlıyorum. O sitede gördüğünüzden çok fazlasını yaptığımdan emin olabilirsiniz 🙂 Sadece yayınlanmaya değer şeyleri koyuyorum. Tasarımını da kendim yaptım, yılda bir değiştiririm tasarımını.

Oyuncuu.Net : Oyun yapmak isteyen arkadaşlara ne gibi önerilerin olacak?
Tayfun Tuna
: Oyun yapımı bir gecede gelen vahiy ile “Oyun yapıcammm” diye uyanmanın sonucu oluşan bir şey değil ne yazık ki 🙂 Eğer bilgisayarla aranız yeterince iyiyse ve yeteneğiniz de varsa, o yeteneği hayata geçirme konusunda çaba gösterebilirsiniz. Macromedia Flash’a gelince, eğer o programın başına “ben oyun yapcam” diye oturursanız büyük ihtimalle bir süre programla bakışıp sonra sıkılacaksınız 🙂 Keşif çok önemli… Burada “Nasıl oyun yapılır” diye bir yazı yazmam imkansız tabii ama kısaca şöyle diyeyim, şu üçüne sahip olduğunuzdan emin olun: Yetenek, bilgi, sabır.

Oyuncuu.Net : Son olarak Oyuncuu.Net hakkındaki görüşlerini öğrenebilir miyiz?
Tayfun Tuna
: İncelemek için girdiğimde oldukça uzun vakit geçirdim, özellikle sıradan bir “flash oyun sitesi” olmaktan uzak, eski oyunlara yer vermesiyle de saygı duyulası bir site 🙂 Yaptığım oyunların incelenmesinden de çok memnun oldum. Teşekkür ederim, herkese bol oyunlu günler 🙂

Biz de Tayfun Tuna’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyor ve oyun yapımı konusunda başarılarının devamını diliyoruz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.