Street Rod 3

Street Rod 3

Üniversite yıllarımın başlarında bir web sitesinde oyunun resimlerini gördüğümde çok sevinmiştim. Yıllar sonra tekrar kaliteli grafiklerle Street Rod oynayabilmek çok eğlenceli olacaktı. O zamanlar henüz proje aşamasında olduğundan beklemem gerekiyordu tabi. Bu bekleyiş oldukça uzamış olacak ki oyun aklımdan çıkıp gitmiş. Google images da yaptığım rastgele bir arama sırasında tekrar denk gelince araştırıp oyunun resmi web sitesini buldum, tekrar karşılaşmamız bu şekilde oldu.

Şimdiden söyleyeyim proje malesef tamamlanamamış. Ama yapımcılar bu haliyle de olsa oyunu dağıtmaya karar vermişler. En son gördüğüm halinden pek de farklı bir halde değil ki aradan 5-6 yıl geçtiğini varsayarsak grafikler artık vasat seviyede diyebiliriz. Projeyi gönüllü olarak devam ettirmeye çalışan arkadaşlar websitelerine 2012 yılında geri döneceğiz tarzı şeyler yazsalar da yıl biterken henüz bir hareket görememek üzücü.

Oyun hakkında önceki versiyonlarından farklı olarak söylenecek pek bir şey yok aslında. Oyunumuz Street Rod 3, California Dreams tarafından çıkarılan serinin ilk iki oyunu örnek alınarak yapılmaya çalışılmış. Oyun için aslında serinin devamı demek yerine bir “remake” yani eski versiyonların yenilenmiş hali dememiz daha doğru olur. Çünkü oynanış ya da genel karakteristik olarak eski versiyonlarından pek de farklı değil. Oyuna yeni bir kaç araba eklenmiş, oyunun grafikleri yenilenmiş ve oyun güncel işletim sistemlerinde çalışır hale getirilmiş. Tabi bu söylediklerim eski oyunların üzerine değil sıfırdan başlanarak yapılmış. Bunlar dışında oyundan pek bir şey beklememek yerinde olur. Street Rod 3, yıllar önce serinin ilk iki oyununu benim gibi büyük bir zevkle oynayan oyun severler için belki bir şeyler ifade edebilir ama eğer ki seride oynayacağınız ilk oyun bu ise, download ederken harcayacağınız zamanı büyük ihtimalle kayıp olarak değerlendireceksiniz.

Nedir bu Street Rod?

Yine de, seride ilk olarak bu oyunu oynayacak kadar ısrarcıysanız size seriden kısaca bahsedelim. Oyunumuz elinizdeki kısıtlı parayla bir araba satın alıp, yarışlara katılıp para kazanarak arabanızı geliştirdiğiniz, karşınıza gelen tüm rakipleri altetmeye çalıştığımız bir oyun. Oyunun en büyük özelliklerinden biri arabamıza aldığımız parçaları garajımızda aracımıza kendi ellerimizle monte edebilmemiz. Aldığınız parça aracınıza uymadığında delirmek istemiyorsanız aldığınız parçanın aracınızla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Yarışlar genelde drag tarzında. Bu yarışlarda yapmanız gereken, hızlı vites değişiklikleriyle rakibin önünde ve tek parça halinde finish çizgisini görebilmek.

Sonuca gelirsek, oyunumuz yarım bir proje olduğundan ve teknoloji olarak zamanının biraz gerisinde kaldığından bende az da olsa hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. Yıllar önce gördüğüm ve beni çok etkileyen resimlerden sonra daha ayrıntılı ve kaliteli bir yapım bekliyordum açıkçası. Ama dediğim gibi proje yarım kalmış bir proje ve bu haliyle bile çok emek sarfedildiği açık. Önceki versiyonları bilenler oyunu oynayarak herşeye rağmen kendi deneyimlerini edinmeliler. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.