Star Paws

Star Paws bir uzay kovalamacası oyunu. C64’ün son dönem oyunlarından olduğu için çok kaliteli grafiklere sahip bu oyunda Rover Pawstrong isminde bir tilkiyi oynuyoruz. Amacımız bir gezegendeki yirmi tane uzay griffinini üzerlerine atlayarak ya da çeşitli teknolojik aletler kullanarak yakalamak.

Uzay gemimizden gezegen yüzeyine inerek başlıyoruz. Yakalamamız gereken griffinlerin 10 tanesi yüzeyde, 4 tanesi madenlerde, 6 tanesi uzaktaki vadide. Yakalamak için ilk seçeneğimiz koşup üzerlerine atlamak, fakat uzay gemimizden bırakılan kutuları açtığımızda içinden çeşitli silahlar çıkıyor.

Bilmiyorum fark ettiniz mi ama isimleri verilmemiş olsa da bizim Captain Pawstrong aslında Coyote, griffinler de Road Runner’a çok benziyorlar. Hele yakalamakta kullandığımız aletleri de görünce bunların Coyote’nin meşhur icatları olduğuna kuşkunuz kalmıyor.

Her neyse, silahlarımızı hemen harcamamanızı tavsiye ederim çünkü griffinler azaldıkça panelin sol alt köşesindeki hindi ile gösterilen açlık durumunuz giderek artıyor. Hindi tamamen iskelet olduğunda oyunu kaybediyorsunuz.

Bu yakalama işini çıplak elle yapmak epey zor, ve yaratıklar sizinle resmen alay ediyorlar! Bu yüzden uzay deminizden atılan yardım kutularını kullanın. “Zap Death Ray Gun” güzel bir lazer tabancası, bir griffin öldürmeniz kesin. “Rocket” ile hız kazanıp üzerine atlayabiliyorsunuz, ama yetersiz ve kullanışsız. “Galactic Burger” açlığınızı bastırıyor. “Anti Gravity Pad” de yerçekimini yok eden ayakkabıyla hızlanıp griffinin üzerine atlamanıza yarıyor, bu da yetersiz bir silah. “Space Explosive” yere kurup uzaktan ateşlediğiniz bir patlayıcı, iyi yere kurarsanız işe yarar. “Rocket Launcher” roket atar, ve daha iyi bir silah.

Bu silahlardan başka; “Mining Lamp” ile madenlere inebiliyorsunuz. Oyunda iki tane maden var ve yüzeyde gezerken fark ettiğiniz siyah deliklerden inebiliyorsunuz. Madende açlığınızı biraz bastıran “Space Nourishment”, vadi bölümünde kullanacağınız top mermisi “Laser Missiles”, lambanızın ömrünü uzatan “Mining Lamp” gibi nesneler var. Madene de indiğinizde yolun sonuna kadar gidin, asansörle iki kat aşağı inin, “Level 3”e ulaşın. “Map of the Mine”ı alın, işiniz epey kolaylaşacak.

“Matter Transporter” ile ise, vadideki griffinleri avlamak için kullanacağımız topun yanına gidiyoruz. Topladığımız mermiler burada çok işimize yarıyor. Dikkatli ateş edin çünkü hatalarınızın telafisi yok. Arada bir griffinler bir tramplen taşıyor ve kendi merminizle sizi vuruyor ve siz kömür oluyorsunuz, tam bir Road Runner & Coyote çizgi filmi gibi.

Ayrıca eğlence olsun diye “Bonus Puzzle” alıp çözebilirsiniz, birkaç kez gördükten sonra yapması oldukça kolay. Oyunu kodlayan John Darnell çizgi film gibi bir oyuna imza atmış. Ben oynarken oldukça keyif aldım, sizin de alacağınızdan eminim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.