SimAnt

Maxis, ilk çıkardığı oyunu SimCity ile başarıya ulaşınca sim serisini başka oyunlarla devam ettirdi. Oyunumuz bunlar arasında en eğlenceli ve en ilginç olanı SimAnt.

İlk bakışta türünü kestirmek zor. Çünkü birçok türü içinde barındırıyor: Simulation, action, strategy. Oyunda bir koloni içindeki herhangi bir karıncayı yönetiyoruz. Sıfırdan başlayarak tek bir kraliçe karıncadan büyük bir koloni yaratmak amacımız. Bunu başarmak için diğer koloniden karıncalarla da mücadele etmemiz gerekiyor tabi ki.

Oyunda yönetebileceğimiz 3 değişik türde karınca var. Bunlardan ilki tabi ki kraliçe karınca. Onu kullanarak yuvamızda güvenli koridorlar kazarak yumurtalar bırakıyoruz. Yuvadan çıkmak ve yiyecek bulmak için çok yavaş olduğumuzdan sürekli yuvada kalmamız gerekiyor. Bu güvenlik için de gerekli tabi ki. Yiyecekleri bize işçi karıcalar getiriyorlar. İşçi karıncalar oyunda yönetebileceğimiz diğer bir tür. Bu karıncalar yalnızca çalışırlar. Görevleri yiyecek toplamaktır. Eğer yanlışlıkla düşman bir asker karıncayla karşılaşırsanız oradan kaçmanızda fayda var çünkü savaş konusunda pek başarılı değiller. Savaş için oyunda yönetebileceğimiz üçüncü tür karınca olan asker karıncalar eklenmiş. Bunların görevi de rakip asker karıncaları etkisiz hale getirerek güvenliği sağlamak.

Tüm karıncaların ortak yönü belli zaman sonunda acıkmaları. Bunu ekranın solundaki göstergeden anlayabiliyoruz. Ölmemek için ya yiyecek bulmalı, ya da kendi kolonimizden bir karıncayla yüz yüze gelerek onun ağzından yiyecek almalıyız.

Oyunda tüm türdeki karıncaları yönetebiliyoruz. Oyun içinde kontrol ettiğimiz karıncayı da değiştirebiliyoruz. Bunun için kontrol etmek istediğimiz karıncanın yanına gelerek X tuşuna basıyor ve istediğimiz karıncanın üzerine tıklıyoruz. Bunun dışında oyundaki ana kontrollerde Mouse u kullanıyoruz.

Oyunda çok değişik mekanlar mevcut. Genelde dış mekanlar yer almakla birlikte bazı bölümlerde evin içlerine de girebiliyoruz. İç mekanlarda dış mekanlarda olan böcek, yağmur gibi tehlikeler olmadığından kısmen rahatız. Ama elektrik çarpmaları da iç mekanlardaki en büyük düşmanımız.

Sonuç olarak karıncaların yaşamlarına daha yakından bakmamıza olanak sağlayan belgesel tadında güzel bir oyun. Yeni türler denemek isteyenler için birebir. Herkese iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.