Pis Yedili 3.0

Bülent Baltacıoğlu’nun Kare Karalamacadan başka güzel bir oyunu daha olduğunu gördüm bugün. Aslında Pis Yedili oyununu uzun zamandır biliyordum, öğrencilik yıllarımda da başında oldukça fazla zaman geçirmiştim ama yapımcısına hiç dikkat etmemişim. Fark edince neden hala tanıtmadık bu oyunu diye düşündüm ve yazmaya başladım.

Oyunumuz bildiğiniz ya da bilmediğiniz pis yedili oyunu. Özellikle arkadaşlar arasında oynandığında, oynayanların birbirine kin gütmesine sebep olabilecek kadar insanı hırslandıran eğlenceli bir oyun. Oyunun anlatımını resmi sitesinden alıntı yaparak aktarmak istiyorum:

“Oyuncular ellerindeki kağıtları diğer oyunculardan önce bitirmeye çalışırlar.

* Oyuna Sinek ile başlanır ve tüm oyuncular ilk turda Sinek atmak zorundadır.

* Oyun saat yönünde başlar. Her 10’lu atıldığında sıra tersine döner.

* As atan oyuncu tekrar oynar.

* Vale atan oyuncu oynanacak rengi belirler.

* Yere 7’li atıldığında bir sonraki oyuncu elinde 7’li varsa atar. Elinde 7’li bulunmayan oyuncu yerde biriken her 7’li için 3’er adet kağıt çeker.

* En son atılmış olan kağıt cinsinden veya aynı rakamdan oynamak zorunludur. Örneğin , yerde kupa 3’lü varsa oyuncu, yere herhangi bir kupa veya herhangi bir 3’lü atabilir.

* Belirlenen ceza puanını aşan oyuncu oyun dışı kalır.

El bittiğinde, oyuncuların ellerindeki kağıtlar kendilerine ceza puanı olarak yazılır. Elinde 7’li kalan oyuncu, elindeki her 7’li için 3’er adet kağıt çeker. Çektikleri arasında 7’li gelirse onlar için de 3’er adet çeker. As, 10’lu, Vale ve 7’li yirmişer puan, diğer tüm kağıtlar kendi değerleri kadardır. Eli bitiren oyuncu son olarak yere Vale veya 7’li atmışsa, ceza puanları 3 katı yazılır.”

Oyunun kuralları kısaca bu şekilde. Oyun kuralları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz, oyunun yardım dosyası bu konuda size yardımcı olacaktır. Pis Yedilinin boş zamanlarınıza renk katacağına eminim. Hepinize iyi oyunlar…

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.