Maniac Mansion

Kendine has türleriyle bazı yapımlar oyun dünyasında oyunculara yeni kapılar açar. Maniac Mansion da türünün ilk örneği olarak kendinden sonraki adventure oyunları için bir örnek teşkil etmiştir. Öyle ki Lucas Arts daha sonraki yaptığı tüm adventurelarda aynı yöntemi kullanmış ve Maniac Mansion’un önemini belirtmek için kullanılan oyun motoruna onun ismini vermiştir.(SCUMM : Script Creation Utility for Maniac Mansion)

Oyunumuz bir malikanede geçiyor. Geçmiş bir zamanda yakınlarına bir uzay aracı düşer. Bunun sonucu olarak malikane de bol miktarda uzaylı barındırmakta. Malikanenin sahibi deli doktor kahramanımız Dave’in kız arkadaşını kaçırır. Dave de yanına arkadaşlarını alarak kız arkadaşını kurtarmak için malikaneye gelir ve maceramız başlar.

Oyunun benzerlerinden diğer bir farkı oyunda 3 ayrı karakteri yönetebilmemiz. Hatta bu karakterleri de oyunun başında kendimiz seçebiliyoruz. Oyunun bazı yerlerinde ilerleyebilmek için 2 karaktere de ihtiyacımız olduğundan dostlarımızı dikkatlice yönlendirmeliyiz. Bunu yaparken sanki 3 ayrı oyun oynuyormuş gibi olabilirsiniz ki bu da ortaya çıkarılan oyunun en büyük karakteristik özelliği.

Adventure oyunlarında pek rastlanmayan farklı oyun sonlarına bu oyunda rastlayabiliriz. Seçtiğimiz karaktere göre oyunu bitirdiğimizde değişik sonlarla karşılaşabiliyoruz. Bu konuda karakterlerle ilgili bilgi verilen seçim ekranında ipuçları elde edebiliriz. Bu oyunda maalesef yaptığımız her hareket doğru olmayabiliyor, yani oyun bizi her zaman doğru olana yönlendirmiyor. Hiç beklemediğiniz bir anda içinde bulunduğunuz malikaneyi havaya uçmuş şekilde görebilirsiniz. Bununla karşılaşmamak için oyunu bol bol kaydetmenizi öneririm.

Sonuç olarak ortala uzunlukta olan bir oyun. Zaten oyunun sadece bir malikane de geçmesi de bunu gösteriyor. Ama YouTube ta bulabileceğiniz bir videoda görebilirsiniz ki oyun 9 dk gibi bir sürede de bitirilebiliyor. Ama tabi ilk oynayış için imkansız diyebiliriz. Siz bitirmek için değil eğlenmek için oynayın, inanın sonuca daha kolay ulaşırsınız. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.