Jazz Jackrabbit

Her ne kadar sitemizde bulunmasa da oyun dünyasında artık pek göremediğimiz Platform adında bir oyun türü daha var. Biz genelde o tür oyunlara action ya da arcade kategorilerinde yer veriyoruz. Mario ile başlayıp üne kavuşan bu tür son iyi zamanlarını da Jazz Jackrabbit ile yaşamıştır. Bu oyunlardan sonra 3D teknolojisinin hayatımıza girmesiyle bu tür oyunlar artık 3 boyutlu yapılmaya başlanmış ve platform türü kısmen unutulmuştur.

Oyunumuza gelirsek söylediğim gibi bu türün son başarılı oyunlarından. Son platform kahramanımız yeşil bir tavşan. Terörist kaplumbağalar tarafından kaçırılan prensesi kurtarmak için gezegenden gezegene dolaşıyor. Her bölüm ayrı bir gezegende geçiyor ve her gezegenin kendine özgü bir teması var. Bölümler arasında ilerledikçe onlarla değişik silah ediniyoruz. Hepsinin değişik bir kullanılış stili var. Bölümler geçtikçe karşımıza çıkan düşmanlara karşı dilediğimizi kullanabiliyoruz.

Küçüklüğümüzde bize anlatılan hikayelerde hep sabırlı olan kaplumbağa kazanırdı yarışı. Ama bu sefer kaplumbağanın kötü, tavşanın ise bizim tarafımızdan yönetilen iyi karakter olması yapımcılar tarafından yapılmış güzel bir ironi sanırım. Bunca yıldır hep yavaş kaplumbağanın yanındaydık ama sanırım insanların desteğiyle biraz değişmiş bu kaplumbağa. Eski görünüşünden eser yok. Terörist olmuş bir de tavşanların prensesini kaçırıyor. Ün, şan, şöhret işte insanları böyle değiştiriyor. Aman uzak durun…

Gerek oyunun grafikleri gerekse müzikleri oyunun diğer DOS oyunlarına göre daha yeni bir yapım olduğunu zaten ortaya koyuyor. Çok kanallı gerçeğe yakın enstrümanlarla çalınan müzik oyunun başından sonuna kadar bizi yalnız bırakmıyor. Renkli VGA grafiklerde bir platform oyunu olarak Jazz Jackrabbit’in bir adım önde olduğunu bize gösteriyor.

Sonuç olarak türünün son örneklerinden olan ve nesli tükenmiş oyunlar arasında gösterebileceğimiz bu başarılı yapımı denemenizi tavsiye ederim. Daha önce oynayanların o günleri hatırlamalarına yardımcı olabilir. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.