Guldkorn

Adından ne kadar anlaşılır bilmiyorum ama Guldkorn Expressen İskandinav yapımı bir Amiga oyunu. Bu nedenle menüler ve oyun içi yazılar ve konuşmalar İsveçce ya da Danca (tam olarak bilemiyorum). Ama bu sizi üzmesin çünkü zaten oyunu anlamamız için bu dilleri bilmemize gerek yok.

Guldkorn Expressen bir reklam oyunu. Ne olduğunu tam olarak bilmediğim “Guldkorn” marka bebek veya çocuk yiyeceklerinin reklamını yapmak için yapılmış bir oyun. Hepimiz bir malın veya ürünün tanıtımı için yapılmış reklam amaçlı oyunların yüzde doksanının iyi olmadığını ve baştan savma yapıldığını biliriz. Ama bu oyun yüzde onluk iyi reklam oyunu dilimi içine giriyor.

Oyunda yönettiğimiz bir ayıyla trenimizi kullanıyoruz. Amacımız yol üzerinde karşımıza çıkan Guldkorn kutularını toplayarak bölümün sonuna gitmek. Ama bunu yaparken karşımıza çeşitli engeller çıkıyor. Yanımızda trenimize eşlik eden bir de arı var. Control tuşuna bastığımızda bu sefer arıyı kontrol etmeye başlıyoruz. Arı bize raylardaki makasları değiştirmede yardımcı oluyor. Tekrar control tuşuna basarsak trenimizi kontrol etmeye devam ediyoruz. Her bölümde amacımız aynı. İlk başta gidip boş vagonlarımızı alıyoruz. Yoldaki Guldkorn paketlerini topluyoruz. Bölüm sonuna doğru karşımıza çıkan “Bal Deposu”ndan tüm vagonlarımıza bal döküyoruz ve bölümü bu şekilde bitiriyoruz. Bu arada karşımıza çıkan engelleri aşmamız için bazı özellikler kullanıyoruz. Mesela yolumuz kapatan kayaları elimizdeki dinamitlerle patlatıyoruz. Aynı şekilde yolumuzun üzerindeki toprak birikintilerini trenden inip küreğimizle temizliyoruz. Ve yine yola devrilmiş ağaçların üzerinden trenimizin atlama özelliğini kullanarak atlıyoruz. Tabi bize verilen zaman dolmadan görevimizi bitirmemiz gerek.

Guldkorn Expressen gerçekten güzel grafiklere sahip bir oyun. Özellikle Amiga ve Commodore 64’ün yaratıcı oyun programcıları tarafından da yapıldığını düşünürsek bu grafiklerin bir zeka oyunuyla birleşmesi sonucunda ortaya nasıl bir oyun çıktığını siz düşünün artık. Oyunu oynamak için programlar bölümünden WinUAE adlı Amiga emulatörünü indirip kurmanız gerekiyor. Hepinize iyi oynamalar.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.