Grand Prix Simulator

Oyuncu.Net sayfalarında bir ilkle karşı karşıyasınız bugün. Yeni eklenmiş bir commodore 64 oyunu gördünüz, tıkladınız, şu anda yazılmakta olan yazının tamamını okudunuz ve en alta baktığınızda benim ismimi gördünüz. Çoğunuz için belki pek önemli bir ayrıntı değil ama benim için ilk commodore 64 incelememi yazıyor olmamdan dolayı farklı bir tecrübe. Bunu neye borçlu olduğumu soracak olursanız, yeni aldığım Commodore 64c’nin bunda payının büyük olduğunu söyleyebilirim. Tekrar eski günleri hatırlatan, şimdilerde yüzüne bile bakmayacağımız oyunlardan sonsuz zevk almamızı sağlayan mucize bir makine o.

Commodore 64’ümü sizlere daha sayfalarca anlatabilirim ama bunun bir oyun incelemesi olduğunu hatırlayarak artık oyuna geçmem gerektiğini düşünüyorum. Oyunumuz Grand Prix Simulator. Çoklu oyuncu desteği de olan bir araba yarışı oyunu. Kademe kademe zorlaşan pistlerde her yarışı kazanmak amacımız. Oyunu zorlaştıran en büyük etken de bu zaten. Eğer bir sonraki yarışa geçmek istiyorsak yarışı birinci bitirmemiz gerekiyor. Eğer oyunu 2 kişi oynuyorsak yarışta bir de bilgisayarın kontrol ettiği bir rakip de oluyor. O zaman da yarışa devam edebilmek için oyuncuların ilk 2 sırayı paylaşması gerekiyor. Anlayamadığım bir torpille bilgisayar yarışı kaybetse de her yarışta bizimle oluyor. Ama oyunculardan biri 3. olursa yarışlara veda ediyor.

Oyunda aracımızı sadece 3 tuşla kontrol ediyoruz. Action butonuyla gazı, yön tuşlarından sağ ve sol tuşla da direksiyonu kontrol ediyoruz. Bunun dışında oyuna başlarken de ekranda yazan tuşlara basmamız gerekebiliyor.

Oyunda toplam 14 tane pist bulunuyor. Eski bir oyuncu olarak elimde C64 joystickiyle ancak 5. bölüme kadar gelebildiğimi söylersem sanırım oyunun zorluğu hakkında bilgi vermiş olurum.

Sonuç olarak özellikle 2 kişi oynandığında daha fazla zevk alabileceğimiz eğlenceli bir yarış oyunu. Bu zevki katlamak isterseniz uygun fiyata bulabileceğiniz bir C64 almanızı tavsiye ederim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.