Civilization Strateji Rehberi 2

Civilization Rehberi 2 – Ufak Tiyolar

-Oyunda büyüyüp gelişebilmek için temel şart hızlı bir şekilde kıtayı keşfetmek, olabildiğince şehir yapıp şehirleri geliştirmektir. İlk etapta orduya yüklenmeyip şehirlere temel binaları (granary, temple gibi) yapmak daha mantıklıdır.

-Her şehirde en az iki savunmacı olmalıdır. İlk çağlarda phalanx, orta çağlarda muskateers, modern çağda riflemen ideal savunmacılardır. Ayrıca şehir büyükse 3 savunmacı bir de hücum ünitesi bulundurmanız lehinizedir.

-Zayıf gördüğünüz ve özellikle yakınınızdaki rakipleri erkenden saldırarak yok etmek daha akıllıcadır. Sonradan palazlanarak başınıza bela olabilirler.

-Yeni hükümet şekillerine hemen geçmenizi tavsiye ederim. Monarşide %10, cumhuriyette %20, demokraside %30 luxury tavsiye ederim en az. Yoksa ayaklanmalar çok can sıkıyor. Zaten despotlukla 2000 yılına kadar gidemeden paralar suyunu çeker, bilimde de geride kalınır.

-Oyunun başlarında catapult ile saldırmak çok akıllıcadır. cavalry ve chariot ise harita açmak ve barbarlarla uğraşmak için birebir.

-Savunma üniteleri her zaman güçlüdür. 3 savunmalı muskateers 6 hücumlu catapult karşısında asla ezilmez. Bir de saldırırken ve savunma yaparken yeryüzü avantajlarını es geçmeyin. %100 savunma bonusu alan bir rakibe saldırmak hiç hoş olmuyor.

-Barbarların sık geldiği şehirlerinizde chariot, knight gibi hareket avantajı olan hücumcular bulundurun ki onlar şehriniz etrafındaki tarla ve yolları yok etmeden siz onları yok edin.

-Ordu üretmektense şehirlere yeni binalar kazandırmak ve settlers’lar ile şehirlerin civarını geliştirmek, şehirleri yollarla birleştirmek her zaman önceliğiniz olsun.

-Barış imzaladığınız rakiplerinize fazla güvenmeyin. Her an ufacık nedenlerden barışı bozup saldırıya geçebilirler. Her an tetikte olmak akıllıca olur.

-Daha pek çok madde sıralanabilir. Ben burada oyunu oynayıpta başarılı olamayan arkadaşlara bir nebze tiyo vermek istedim. Umarım yararlananlar olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.