Civilization Strateji Rehberi

Uzunca bir süre işlerimden dolayı başlayamadığım Civilization Rehberine nihayet başlıyorum. Bu rehberde hedef oyunu çok az bilen arkadaşlara temel bazı bilgiler vermek.

Civilization Rehberi 1

Şehrimizden bir görüntü. Şehri koruyan 3 muskateers var. Muskateers ortaçağda gayet iyi bir koruma. 3 savunmacı olması ise rakibin kalabalık geldiği zamanlarda tolerans sağlıyor. Resmin sağ üstünden şehrin ancak en temel binaları yaptığını görüyoruz. Eğer bunlara yenilerini eklemez ve gelişemezse küçük ve verimsiz bir şehir olarak kalacak. Sol üste bakınca şehirde tüm halkın işçi olduğunu, lüks hayata yer verilmediğini anlıyoruz. Eğer despot bir yönetim isek tamam. Ama Monarşi ve Demokrasi gibi yönetimlere geçildiğinde bu şekilde huzuru sağlayamayız. Gene şehir ekranında city resources var. Buradaki en üst sıradakiler yiyecek. Üretilen yiyecek ucu ucuna yetiyor. Depolama veya eksilme yok. Hemen altında ise üretim gücü var. Üçüncü sıra ticaret. Diğer ülke şehirleriyle yapılabiliyor. En alt sırada solda toplanan vergiler, sağda ise bilimsel katkı var.

Burada gerçek dünya haritasında oynanmış bir oyuna bakıyoruz. Ve büyük bir hataya şahit oluyoruz. Koskoca kıtanın orta yerine kondurulmuş ve ne yollarla ne de tarlalarla desteklenmemiş bir şehir. Adeta bir hilkat garibesi. Civarında destekleyeceği şehir yok. Ayrıca yıl 2478 olduğu halde savunmacı olarak militia ve Knight kullanıyor. Catapult veya Cannon ile saldıracak bir rakip bu şehri alırken hiç zorlanmayacaktır. Ayrıca şehir yakınlarda daha verimli topraklar varken çölle çevrilmiş bir arazide. Sadece doğusunda maden imkanı var. Şehir biraz daha kuzeye, daha verimli topraklara kurulsaydı daha hızlı gelişecekti.

Nihayet düzgün yapılanmış bir kıta Şehirler yollarla bağlanmış, tarlalar kurulmuş. Saldırı amaçlı ordularda hazır.Örnek olması açısından verdim. Bazı şehirler büyümüş. Fakat bu yapılanma en iyi olmak için gene yetersiz.

İşte ideale yakın bir düzen. Şehirler yollarla ve tarlalarla sarmalanmış. Kaynak üretimi ve gelişmişlik üst düzeyde. Herhangi bir saldırı olduğunda şehirden şehire ordu aktarmak oldukça kolay. Ayrıca yıl 1772 olduğu halde şehirler oldukça büyümüş.

Bir üstteki oyunun devamı. Yıl 2229’a gelmiş. Şehirler oldukça gelişmiş ve demirağlarla birbirlerine bağlanmışlar. Hangi noktadan saldırılırsa saldırılsın ideal aralıktaki şehirler birbirlerini destekleyecekler ve rakipleri alt edecekler. Bu son resim kafanızı karıştırmasın. Civilization For Windows yani aynı oyunun windows versiyonu.

2475 yılından şehir manzarası. 15 lik şehir. 4 zengin, 9 çalışan var. 2 ayaklanmacı ise huzuru bozuyor. Onlardan kurtulmanın yolları
– Temple, courthose, collesium, cathedral gibi yapılar yapmak
– Dünya harikaları yapmak
– Vergiyi düşürüp lüksü artırmak

Nihayet mutlu son…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.