Alkekopter

Yine çook çok uzun zaman sonra bir inceleme… O kadar uzun zaman geçmiş ki yazı yazmayalı, artık oyun sektörünün de yön değiştirdiğini fark ettim bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde. Artık insanlar bilgisayarlarında ufak oyunları oynamaktansa, telefonlarında ya da tabletlerinde oyun oynamayı tercih eder olmuşlar. Bunu fark eden yapımcılar da bu platformlara kaymaya başlamış yavaş yavaş.

Ama neyse ki Ahmet Kamil Keleş gibi yapımcılar eski dost bilgisayarları da unutmamış ve yaptığı oyunları tüm bu platformlara uygun hale getirmeye başlamış. Bu yazıda böyle bir oyun olan Alkekopter den bahsetmeye çalışalım bakalım.

Alkekopter, uçan bir kuru kafayı kontrol ettiğimiz bir aksiyon oyunu. Kuru kafanın altında bir ip yardımıyla bize bağlanmış bir alev topu var. Biz de bu alev topuyla düşmanlarımızı etkisiz hale getirmeye çalışıyoruz. Bir kement gibi Mouse yardımıyla alev topunu sallayarak karşıdan gelen yaratıkları durdurmamız gerekiyor.

Oyun hakkında yapımcı ne demiş, biraz da onu dinleyelim :

“Hayal edin; havada süzülen bir kurukafasınız, tek silahınız da size büyülü bir zincirle bağlanmış bir ateş topu. Alkekopter böyle bir şey işte. Uçan düşmanlarınıza karşı elinizdeki zincirli ateş topunu/gürzünü özgürce savurabildiğiniz bir oyun. Bu fizik tabanlı, bağımlılık yapıcı oyunu öğrenmesi kolay, ustalaşması zor.

Alkekopter’in kontrolleri son derece basit: Tek yapmanız gereken, parmağınızı ekranda sürüklemek, böylece kendinizi ve size bağlı ateş topunu hareket ettiriyorsunuz. Kısa bir süre içinde, bu ölümcül silahınızı sirklerde çalışan bir hulahup dansçısı kadar ustaca savurabileceksiniz! Parmağınızı illaki Alkekopter’in üstünde tutarak sürüklemenize de gerek yok; böylece parmağınız, görüşünüzü etkilemeyecek.

4 çeşit güçlendirici (power-up) gökten yağıyor: Sağlık, Bombardıman, Bonus Ateş Topu ve Zaman-Yavaşlatıcı. (Evet, bu oyunda zaman yavaşlatılabiliyor!)

Ek olarak; size habire musallat olacak bir Nemesis’iniz de var. Sizinki gibi bir ateş topu taşıyor olmasının yanısıra, kendisini güçlendirmek için gökten düşen power-up’ları da çalabiliyor! O lanetlenmiş yaratığın power-up’larınızı kapmasına izin vermeyin; özellikle de Bombardıman’ı alması sizi pek mutlu etmeyecek.

Son update’le birlikte yeni bir baş düşmanımız daha var. Size olan sevgisini, üstünüze fırlattığı ateş toplarıyla gösteren dev bir kurukafa!

Skorunuzu dünyadaki diğer Alkekopter oyuncularıyla yarıştırabileceğiniz bir hi-score tablomuz da var. Tüm dünya duysun isminizi!

Bu açıklamayı okuduktan sonra, oyunda Türkçe dil desteğinin de bulunduğunu tahmin etmişsinizdir. Doğru bir tahmin!”

Yazıdan da anlayacağınız gibi oyunu mobil cihazlarınızda da oynayabileceğiniz versiyonları mevcut. Eğer ki hoşunuza giderse oyunun resmi sitesinden bu versiyonlarını da indirebilirsiniz. Yine yapımcının anlatımında okuduğunuz üzere, yaptığınız yüksek skorları oyunun net ortamındaki veri tabanına kaydedebiliyor ve diğer oyuncular arasındaki yerinizi görebiliyorsunuz.

Ayrıca söylemekte fayda var ki oyun, 2014 Dev2Win yarışmasının da birincisi.

Sonuç olarak bağımlılık yaratması muhtemel oyunlardan. Mobil ortamlarda da oynanabilmesi bu ihtimali oldukça arttırıyor. Bakalım skor tablosunda üst sıralarda kendinize yer bulabilecek misiniz? Hepinize iyi oyunlar…

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.