M. Oğuz Pala Röportajı

Abuzittinin Maceraları adlı oyunun yapımcısı M. Oğuz Pala ile sizler için güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

Oyuncuu.Net : Selamlar M. Oğuz Pala. Röportaj teklifimizi geri çevirmediğin için teşekkür ederim. Kısaca kendinden bahsedebilir misin?

M. Oğuz Pala : Öncelikle ben de size benimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederim. Mimarlık okuyan kendi halinde bir gencim. Küçüklükten beri bilgisayara ve sinemaya büyük bir merakım olmuştur.

Oyuncuu.Net : Bildiğim kadarıyla Abuzittin’in Maceraları ilk oyunun ve oldukça olumlu eleştiriler aldı. Bu sana devamını getirmek için ufuktaki yeni projelere doğru ekstra bir enerji kattı mı?

M. Oğuz Pala : Kesinlikle kattı. İlk projeme göre beklediğimin üstünde beğeni alınca Abuzittin’in 2.oyununu yapmaya başladım ve bu işlere olan merakım daha da arttı ve kendime büyük bir özgüven geldi.

Oyuncuu.Net : Oyunun hakkında yapılan olumsuz eleştirilere katılıyor musun? Mesela kısa olduğu, grafiklerinin kötü olduğu ve seslendirme olmadığı gibi eksiklikler öne sürüldü bazı oyuncular tarafından. Bir de TheSilentMotel ve Abuzittin’in Maceralarının web siteleri yok sanırım?

M. Oğuz Pala : Olumlu eleştirilere saygı duyduğum gibi olumsuz eleştirilere de saygı duyuyorum. Ama oyunun uzunluğunu ben yeterli buluyorum. Oyunu ilk başta düşündüğümde 5 dakikalık kısa bir flash oyun olarak düşünmüştüm. Ama sonra oyunu yaparken fazla ayrıntılara takılmadım, uzun bir oyun oldu ve ben de tek seferde oturup 1-2 saat arasında bitirilecek bir oyun olmasını istedim. Ayrıca fazla da uzun olsa sıkabilirdi. Sonuçta amatör ve ücretsiz bir oyun. Eğer seslendirme olsaydı oyunun boyutu çok büyük bir ölçüde artardı. Çünkü oyunda çok fazla diyalog vardı. Tabii seslendirme olsa oyun daha güzel ve komik olurdu ama bence böyle iyi. Oyun grafik olarak çok iyi olmadığını kabul ediyorum. Ama ilk defa bir şeyler çizmeye başlayan biri içinde fazla bir şey beklememek gerekir. Çoğu kişi sadece oyunun bir resmine bakıp “bu ne ya böyle” diyebiliyor. Oyun oyunculara grafik değil eğlence sunuyor aslında. Yani oyun grafik isteyenlere göre değil.
Oyunu çıkarırken bu kadar tutacağını beklemediğimden web sitesi de düşünmemiştim ama Abuzittin’in Maceraları 2 oyunun öncesinde bir web sitesi açmayı düşünüyorum.

Oyuncuu.Net : Ülkemizde genelde amatör yapımlar tek kişinin çabalarıyla geliştirdiği oyunlardan ibaret. Bunu neye bağlayabiliriz?

M. Oğuz Pala : Bunu ekip olamamaya bağlayabiliriz. Ama yine de amatör oyunlar genelde bir ya da birkaç kişiyle yapılan oyunlardır. Ama yine de ekip olarak yapılan çalışmalar daha başarılı olmuştur. Ülkemizde ekip kurmakta çok kolay bir iş değil.

Oyuncuu.Net : İleride büyük bir firmada oyun geliştirmek gibi bir hayalin var mı? Ya da Türkiye de bu büyük firmaların bir benzeri kurulabilir mi sence?

M. Oğuz Pala : Kurulsa çok iyi olur aslında. O zaman büyük bir hayale girerim. Ama benim hayalim daha çok büyük bir film şirketinde çalışmak. Özellikle filmin senaryosunu yazmak.

Oyuncuu.Net : Yapmayı ancak hayal edebileceğini düşündüğün büyük bir projen var mı oyun dünyasında?

M. Oğuz Pala : Aslında ben en çok korku oyunu yapmak isterim ki ileride inşallah yapacağım. O oyunu profesyonelce yapmak istediğimden önce bu tip oyunlar çıkararak yavaş yavaş kendimi geliştirmek istiyorum. Yapımcı firma olarak düşündüğüm isim de zaten bunu açıklıyor.

Diğer röportajlarda olmayan bir şey yapmak istedim bu sorumda. Kendi istediğin bir soruyu sorup kendin yanıtlamak ister misin?

M. Oğuz Pala : Abuzittin’in Maceraları oyunu nereden kafanıza esti?

M. Oğuz Pala : Uzun berber sırası beklerken kafamda geçen yüzlerce düşünceden biriydi. Can sıkıntısının çok olduğu bir zamanda, zaman geçirmek için başlanan bir projeydi Abuzittin. Abuzittin karakterinin adı da küçükken abimin bize gelen misafir çocuklarını eğlendirmek için orda saf saf duran beni göstererek Abuzittin Tuvalet Maceraları’nı anlatmasında geldi.

Oyuncuu.Net : Son olarak oyun yapmak isteyen ve bu eylemden gözü korkan oyuncular için neler söylemek, onlara neler önermek istersin Oğuz?

M. Oğuz Pala : Kesinlikle çekinmemelerini söylerim. Ben Abuzittin’in Maceraları’nı yaparken birçok kez acaba oyunu iptal mi etsem diye düşündüm. Hatta oyunu bitirdiğimde oyunu internete koyarken de çekine çekine koydum. Oyun ne kadar kötü olsa da sonuçta emek harcanmış bir şeydir ve bunun mutlaka mükâfatını görürsün. İyi bir şey yapmak istiyorsan en ağır basan iki şey: Çalışmak ve sabırdır.

Röportaj teklifimizi kabul edip sorularımıza içten cevaplar verdiğin için teşekkür ediyorum. Umarım başarıların artarak devam eder ve oyun yapma konusundaki azmin hiç bitmez.