Fatih Uzun Röportajı

AGS ile yaptığı Secrets of Sultan Kanuni 1-2, Rapstar, Sevgilim Olur Musun gibi oyunlarıyla tanınan Fatih Uzun ile sizler için görüştük.

Oyuncuu.Net : Merhaba Fatih bize kendini tanıtır mısın?

Fatih Uzun : Selam. Ben Fatih. Oyun yapımıyla 2005 yılında ilgilenmeye başladım. O zamandan beridir macera türünde oyunlar yapıyorum.

Oyuncuu.Net : AGS ile ne kadar zamandır ilgileniyorsun? Öğrenmesi zor olmadı mı? Bence çok karışık ve tüm işlevlerini öğrenmesi çok zaman alacak bir program. Yaptığın oyunlarda bu programa hakim olduğun hemen anlaşılıyor.

Fatih Uzun : AGS ile oyun yapımıyla ilgilenmeye başladığım zaman tanıştım. Bence, macera türünde oyunlar yapmak için hazır motorların en iyisi AGS’dir. İngilizce bilen biri için öğrenmesi çok zor değil.

Oyuncuu.Net : Bir çok oyun yaptın. Bunlardan en ilgi çekeni de gerek konusu gerekse grafikleriyle “Secrets of Sultan Kanuni 2” oldu. Konuyu seçerken nelerden esinlendin? Ya da böyle bir konu aklına nereden geldi?

Fatih Uzun : Secrets of Sultan Kanuni 2, grafiksel açıdan diğer oyunlarımdan daha üstün oldu. Bunun nedeni , oyunun grafiklerinin 3 boyutlu olması ve göze daha hoş gözükmesi. Oyunun konusu 2 yıl önceye, yani ilk oyuna dayanıyor. Neden içinde Türk tarihi olan bir macera oyunumuz yok diye düşünürken aklıma bu oyun gelmişti.

Oyuncuu.Net : Secrets of Sultan Kanuni 2’nin yapımı ne kadar sürdü? Tüm oyunu kendi başına mı yaptın? Bu konuda sana yardımcı olanlar oldu mu? Çünkü AGS’nin yanısıra ortamları ve karakterleri yaratmak için de farklı programlar kullandığını biliyorum.

Fatih Uzun : O Secrets of Sultan Kanuni 2 ve bundan önceki tüm oyunlarımı tek başıma yaptım. Oyunun her şeyiyle ilgilenmek gerçekten çok vakit alıyor ve yorucu. Bundan sonraki projelerimde kendi başıma değil de bir ekiple çalışmayı düşünüyorum çünkü gelecek projelerim çok daha detaylı olacak.

Oyuncuu.Net : Diğer oyunlarından da bize bahsedebilir misin? Yanılmıyorsam Sultans of Kanuni I, Rap Star ve oyunyapimi.org adında oyunların da var.

Fatih Uzun : Bundan önce yaptığım oyunlarım Rapstar, Rapstar 1.5, Secrets of Sultan Kanuni, oyunyapimi.org, ve Sevgilim Olurmusun demo. Bunlar arasında en beğenileni Sevgilim Olurmusun demo oldu.

Oyuncuu.Net : İleri de farklı tarzlarda ve farklı programlama dilleri ile oyunlar yapmayı düşünüyor musun? Çünkü AGS diğer programlama dillerine göre biraz daha sınırlı gibi görünüyor. Bunun için neler söyleyeceksin?

Fatih Uzun : Farklı tarzlarda değil de farklı programlama dilleriyle yapmayı düşünüyorum. İmkanım olursa C++ ile çalışmayı deneyeceğim. AGS birçok konuda yapımcıyı kısıtlıyor. Özellikle 3. boyutu desteklememesi en büyük handikapı.

Oyuncuu.Net : AGS ile bir oyun yapımı ortalama ne kadar sürüyor? Oyunu yaparken günde kaç saat uğraşıyorsun?

Fatih Uzun : AGS ile iyi grafikleri olan ve yaklaşık 1 saat süren bir oyun yapmak 6 ay alabiliyor. Ama grafiklere ve animasyonlara fazla önem vermeyip basit bişeyler yapmak isterseniz 1 ayda da bitirebilirsiniz.Ben günde ortalama 4 saat uğraşıyorum ama bazı günler 12 saat uğraştığım da oluyor.

Oyuncuu.Net : Türk oyun sektörü için neler söyleyeceksin? Sence yapılan Türk oyunları hakkettikleri yerdeler mi? Senin beğendiğin Türk oyunları hangileri?

Fatih Uzun : Türkiye’de oyunla uğraşanların çok büyük bir sorunu var. Bir türlü ekip kurmayı beceremiyorlar. Kurulan ekipler en fazla 5 kişilik oluyor ve buda EA yada Konami gibi firmaların 100 kişilik ekipleriyle yarışabilmek için çok yetersiz. Görev bilinci yok ve ekipteki herkes her şeye karışıyor. Böyle olunca da elle tutulur bir şeyler yapmak zorlaşıyor haliyle. Birkaç guruba dahil olmak ve yardımcı olmak istemiştim ama hiçbiri zamanında teslim edemedi işleri ve projeler yarım kaldı. Bir de, neyi yapabileceğini iyi bilmek gerekir. “Half Life 2 gibi oyun yapacağız “ diye çok büyük ve boş bir iddiayla ortalığa atılmamak gerekir. Şu ana kadar en beğendiğim Türk oyunu Kabus22 oldu ve bence hak ettiği yere ulaştı.

Oyuncuu.Net : Sitemizi dolaşma fırsatı buldun mu bilmiyorum. Site hakkındaki görüşlerini alabilir miyiz?

Fatih Uzun : Sitenizi çok beğendim. Sade ve dolu içerikli bir siteniz var. Başarılarınızın devamını dilerim. Kolay gelsin.

Biz de Fatih Uzun’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyor ve oyun yapımı konusunda başarılarının devamını diliyoruz…